Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

ABD'de konut başlangıçları Aralık'ta beklentinin üzerinde artarak, 2007'den bu yana en iyi yılı tamamladı ve sektörün bu yıl da genişlemeye devam edebileceği sinyalini verdi. 

Konut başlangıçları yüzde 4.4 artarak 1.09 milyon yıllık hıza ulaşırken, bir önceki ay 1.04 milyon seviyesindeydi. Bloomberg anketine katılan 82 ekonomistin tahminlerinin medyanı başlangıçların 1.04 milyon'da kalacağı yönündeydi. Artışta müstakil ev projelerinin yedi yılın zirvesine tırmanması etkili oldu. 

Gelişmekte olan işgücü piyasası, mortgage maliyetlerinin son yıllardaki en düşük seviyesi ve yükselen Tüketici Güveninin gayrimenkul sektöründe taleplerin istikrar kazanmasını sağlayabileceği düşünülüyor. Hızlanan maaş artışları ve kolaylaşan krediler konut sektöründe toparlanmayı destekleyerek, Lennar Corp. gibi inşaat firmalarının satış ve karına katkıda bulunabilir. 

Son iki yılda konut başlangıçları alanında en iyi tahminlere sahip olan BMO Capital Markets kıdemli ekonomistlerinden Sal Guatieri, veri açıklanmadan önce yaptığı yorumda, "Konut piyasası oldukça iyi görünüyor. İnşaat faaliyetlerinde yukarı yönlü trendin sürdüğüni göreceğiz" demişti. 

Bloomberg anketine katılan ekonomistlerin tahminleri 950,000 ile 1.1 milyon aralığın da değişiklik gösterdi. Bir önceki ay daha önce 1.03 milyon hız olarak açıklanmıştı.