Advertisement

Avrupa Merkez Bankası (AMB) politika faizini yüzde 0,05'te bıraktı. AMB, para politikasına ilişkin diğer tedbirlerin daha sonra açıklanacağını belirtti.

Başkan Mario Draghi'nin TSİ 15:30'da yapacağı basın toplantısında, parasal genişleme hamlesinin ayrıntılarını açıklaması bekleniyor.

AMB Yönetim Kurulu, Bloomberg anketine katılan 48 ekonomistin tahmini doğrultusunda, refinansman oranını yüzde 0.05'te sabit bıraktı. Depozito oranı yüzde -0.2, marjinal fonlama oranı da yüzde 0.3 olarak kaldı.

Dün Bloomberg'ün AMB kaynaklarına dayandırdığı haberde, Draghi'nin bugün yapacağı basın toplantısında, Mart'tan başlayarak, 2016 sonuna kadar aylık 50 milyar varlık alım programını duyuracağı ve planın toplamda 1 trilyon euroyu (1.2 trilyon dolar) bulacağı ifade edilmişti.

AMB'nin ABD Merkez Bankası Fed'in tahvil alım programını bitirmesinin ardından bu noktaya gelmesi, euro ve Avrupa'nın birliği açısından tarihi bir dönüm noktası olarak görülüyor.

Aberden Asset Management baş yatırım yöneticisi Anne Richards "Avrupa'da QE bir nevi kaçınılmaz bir adım. Fransa ve İtalya'nın yanı sıra bir nebze Almanya, siyasi tarafta önlemler alarak yapısal reform yapmaları gerektiğinin farkına varana kadar, 12 ay sonra QE'nin neden başarısız olduğunu anlamaya çalışacağız" yorumlarını yaptı.

BU HABERE YORUM YAZ
 
22 Ocak 2015 Perşembe, 20:38 Misafir düşer
22 Ocak 2015 Perşembe, 15:23 Misafir Euro dusermi yukselir mi