Advertisement

Avrupa Merkez Bankası'nın (AMB) varlık alım programını ülke tahvili de içerecek şekilde genişletmesi sonrasında İtalya'da 10 yıl vadeli tahvil faizi rekor düşük seviyeye geriledi. 

İspanya'da da 10 yıl vadeli tahvil faizi, AMB Başkanı Mario Draghi'nin deflasyon baskılarını dengeleme ve büyümeyi desteklemeyi amaçlayan, özel sektör ve ülke tahvillerini de içeren, aylık 60 milyar euroya (69 milyar dolar) kadar varlık alım programı açıklaması sonrasında tüm zamanların en düşüğüne dokundu. Draghi bugün Frankfurt'ta yapılan ve faizlerin değiştirilmediği AMB toplantısı sonrasında basın toplantısında konuştu. 

DZ Bank AG Euro Bölgesi şef piyasa stratejisti Daniel Lenz, "Yüksek hacim hissiyatı yaratması ile çevre ülkeler için güzel bir durum. Tek olumsuz yanı, etkisinin şimdi değil ileride hissedilmesi olabilir. Ve eğer toplam miktar risk paylaşımlı olmazsa durum çevre ülkeler açısından da kritik bir hal alabilir" yorumunu yaptı. 

İtalya'da 10 yıl vadeli tahvilin faizi 6 baz puan düşüşle Londra saati ile 14:12'de rekor düşük seviye yüzde 1.63'e gerilerken, Aralık 2024 vadeli yüzde 2.5'lik tahvilin fiyatı 0.565, yani 1,000 euro nominal değerde 5.65 euro, yükselerek 107.94 oldu.

10 yıl vadeli İspanya tahvilinin faizi de 6 baz puanlık düşüşle yüzde 1.47 olurken, yüzde 1.45'e dokundu.