Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

Danimarka Merkez Bankası, kuru euro karşısında koruyacak araçları bulundurmaması yönündeki söylentileri sona erdirmek için, politika faizini rekor düşük seviyeye indirdi.

Danimarka MB Başkanı Lars Rohde, depozito oranını 15 baz puan düşürerek yüzde -0.35'e çekerek, bir haftadan kısa bir süre içindeki ikinci faiz indirimini gerçekleştirmiş oldu. Merkez bankası Pazartesi günü 15 baz puanlık faiz indirimi gerçekleştirmişti. Faiz indirimleri Avrupa Merkez Bankası'nın tarihi varlık alım programı ile aynı dönemde geldi.

Kopenhag'da bulunan Svenska Handelsbanken baş ekonomisti Jes Asmussen "Danimarka Merkez Bankası da AMB toplantısı öncesi müdahale ediyor. Faiz indiriminin ardından kron üzerindeki baskının sürüp sürmeyeceğini göreceğiz" dedi.

İsviçre'nin 15 Ocak'ta müdahale kurunu sona erdirmesinin ardından, Danimarkalılar kronun euro karşısında 2,5 yılın en yüksek seviyeye çıkması ile sıranın kendilerine geldiğini düşünmeye başladılar. Handelsbanken tahminlerine göre, Danimarka kuru zayıflatmak için 15-20 Ocak arasında toplam 50 milyar kron (7.7 milyar dolar) satışı yaptı. Handelsbanken'a göre, bugün Döviz piyasalarındaki işlemler merkez bankasının da aktif olduğunu gösteriyor.