Advertisement

Deutsche Bank AG.’ye göre dolar, ABD ekonomisinin büyümesi ve Fed’in faiz oranlarını artırması ile önümüzdeki iki üç yıl boyunca ralli yapabilir.

New York’taki Deutsche Bank Securities Inc. baş ekonomisti Peter Hooper TradeTech FX konferansında, “Temeller oldukça sağlam görünüyor. Döviz piyasaları için tema bir süredir dolardaki yükseliş yönünde” dedi.

Federal Açık Piyasa Komitesi (FOMC), iki günlük toplantının ardından Çarşamba günü Washington’da bir açıklama yapacak. Politika yapıcıların faiz oranlarını değiştirmeyeceği tahmin ediliyor. Fed, ekonominin ivmelenmesi ile birlikte geçtiğimiz ay faiz oranlarını bu yıl artırma yolunda ilerlediği sinyali verdi.  Banka ekonomiyi desteklemek için 2008’den bu yana gösterge faiz oranını sıfıra yakın seviyede tutuyor.

Hooper, Avrupa Merkez Bankası (AMB) ve Japonya Merkez Bankası’nın (BOJ) yavaşlayan ekonomilerini desteklemek için rekor seviyelerde parasal genişleme uyguladıklarını ve bu durumun doları görece olarak euro ve yen karşısında destekleyebileceğini söyledi. Hooper, “Euro önümüzdeki birkaç yılda paritenin ötesinde zayıflayacak” ifadesini kullandı.