Advertisement

Düşen petrol fiyatları ve durağan ekonomilerin dezenflasyon yayması ile birlikte Avustralya Merkez Bankası (RBA) üzerinde para politikasını genişleterek gelişmiş piyasa denklerine katılması yönündeki baskılar artıyor.

Yeni Zelanda Merkez Bankası, sıkılaştırma eğilimini Perşembe günü aldığı karar ile terk etti ve negatif yıllık ana enflasyon uyarısında bulundu. Çarşamba günü ise Singapur Para Otoritesi (MAS) planlanmamış bir şekilde para politikasında genişlemeye gitti. Bu kararlar, Kanada ve Hindistan’ın sürpriz şekilde borçlanma maliyetlerini düşürme kararı alması ve Avrupa’nın para genişleme açıklamasının ardından geldi.

Sydney’deki Royal Bank of Canada Avustralya ekonomisi ve sabit-gelir stratejileri yöneticisi Su-Lin Ong, “Bu merkez bankalarının aldıkları kararlarda ana etmen küresel enflasyon ve büyüme üzerindeki aşağı yönlü risklerin artış göstermesi. Kanada sigorta indiriminden bahsetti ve enerjiye işaret etti. Avustralya’da bunun yerini demir cevheri ve Yeni Zelanda’da ise süt ürünleri alıyor. Emtia ülkelerinin merkez bankalarının politika değerlendirmelerinde hızlı bir değişim yapmaları tesadüf değil” dedi.

Bloomberg’in derlediği verilere göre traderlar RBA yönetiminin 3 Şubat’ta gerçekleşecek yılın ilk toplantısında çeyrek yüzde puan indirime gideceği olasılığını yüzde 53 olarak görülüyorlar. RBA faiz oranını Ağustos 2013’ten bu yana yüzde 2.5 ile rekor düşük seviyede tutuyor.

Kapat