Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

Petrol fiyatları, ABD'de petrol stoklarının geçtiğimiz yıl fiyatlarda sert düşüşe sebep olan küresel çaptaki arz fazlasını daha da artıracağı spekülasyonları ile Ocak 2009'dan bu yana en uzun aylık kayıp periyoduna ilerliyor. 

Petrol vadelileri New York'ta bugün yatay seyrederek, üst üste yedinci aylık düşüşü kaydetmeye hazırlanıyor. ABD'de petrol stokları geçtiğimiz hafta Ağustos 1982'den bu yana en yüksek seviyeye ulaştı. ABD Senatosu Keystone XL boru hattı için Kanada petrolünü Körfez rafinerilerine taşıma planını onayladı. 

Petrol geçtiğimiz yıl, Texas'tan North Dakota'ya yeni üretimlerle birlikte ABD'de üretimin 10 yıldan uzun bir sürenin en yükseğine ulaşması sonrasında ayı piyasasına girmişti. Royal Dutch Shell Plc, Occidental Petroleum Corp. ve ConocoPhillips, 1,400'den fazla kaya gazı kuyusu sondajına denk gelebilecek bir düzey olan 10 milyar dolarlık kesintiye gideceklerini açıkladı. 

Mart vadeli Batı Teksas türü ham petrolün (WTI) varil fiyatı Nymex elektronik işlemlerde 4 sent gerileyerek Singapur saati ile 14:58'de 44.49 dolar oldu. Kontrat dün 8 sent yükselerek 44.53 dolara yükselmişti. Tüm kontratlarda işlem hacmi son 100 gün ortalamasının yüzde 62 aşağısında seyrediyor. Fiyatlar bu ay yüzde 16 geriledi. 

Mart vadeli Brent petrolün varil fiyatı ise Londra merkezli ICE Futures Europe Borsasında 32 sent gerileyerek 48.81 dolardan işlem görüyor. Brent Ocak ayında yüzde 15 kayıp yaşarken, aynı zamanda üst üste yedinci ayı düşüşle tamamlıyor. Avrupa gösterge petrolü Brent ile WTI arasındaki fark 4.31 dolar olurken, Aralık ayı sonunda 4.06 dolar düzeyindeydi.