Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

Ruble dolar karşısında, Rusya Merkez Bankası'nın beklenmedik bir şekilde temel faiz oranını yüzde 15 seviyesine düşürmesinin ardından, Rusya finans piyasalarına panik havasının yayıldığı geçen aydan bu yana ilk kez 70 seviyesinin ötesine değer kaybetti.

Dolar/ruble paritesi, Rusya Merkez Bankası'nın bir haftalık ihale faizini yüzde 17'den yüzde 15'e indirmesinin ardından, yüzde 2.6 değer kaybederek, Moskova saati ile 13:51'de, 70.5575 seviyesine geldi. Bloomberg'in anketine katılan 32 ekonomistin biri hariç tümü faizde değişikliğe gidilmemesini bekliyordu.

Rublenin 70 seviyesinin ötesine son zayıflaması, tüm gelişen ülke piyasalarına yayılan satış dalgası ile 80 seviyesini aşmasından bir gün sonra, 17 Aralık'ta gerçekleşti. Ruble Ocak ayında, petroldeki sert düşüş ve Ukrayna'da çatışmaların şiddetlenmesi ile birlikte yüzde 14 düştü. Avrupa Birliği dışişleri bakanları, geçen yıl Rusya'nın devlete ait bankalarının finansmanına getirilen yasağın ötesine geçen ve ileri enerji çıkarma teknolojisinin ihracına yasak getirilmesini içeren adımların atılmasına izin verdi.

Londra'da Societe Generale SA gelişen piyasalar stratejisti Bernd Berg, e-posta yoluyla yaptığı değerlendirmede, "Merkez bankası, Aralık ayındaki sert faiz artırımının bankacılık sistemine yönelik yansımalarına, rublede satış dalgasının artma riskine göre daha fazla ağırlık vermiş olabilir ve buna bağlı olarak faizi düşürme kararı almış olabilir," dedi ve "Bu faiz indiriminin resmi nedeni TÜFE enflasyonu beklentilerinin istikrarlı hale getirilmesi" şeklinde görüş bildirdi.

Enflasyon Aralık ayında yüzde 11.4 ile 5.5 yılın en yüksek seviyesine hızlanırken, analistler dünyanın en büyük enerji ihracatçısı olan Rus ekonomisinin bu yıl yüzde 4 daralacağını öngördü.

Politika yapıcılar gösterge faizi, Moskova'da 16 Aralık'ta yaptıkları olağanüstü toplantının ardından 6.5 yüzde puanı artırarak yüzde 17'ye çıkardı. Bu hareket ilk başta kurdaki yükselişi dizginlemeyi başaramadı, ancak daha sonra Rus otoritelerin açıkladığı bir dizi tedbir sonucu yatırımcılar biraz sakinleşti.

Londra'da Citigroup Inc. doğu Avrupa, Orta Doğu ve Afrika'dan sorumlu şef stratejist Luis Costa, e-posta yoluyla yaptığı değerlendirmede, "Para politikasının zamanlaması bana yanlış gibi görünüyor, zira jeopolitik gelişmeler negatif unsur olarak kalmaya devam ediyor" dedi.