Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

(09:30'da güncellendi)

Yen, Avustralya Merkez Bankası’nın (RBA) politikasını genişleten merkez bankalarına katılarak Japonya Merkez Bankası (BOJ) Guvernörü Haruhiko Kuroda’nın teşvikleri genişletmekten kaçınma kararını zayıflatması ile yükseliyor.

Yen önemli para birimlerinin tümü karşısında, RBA’nın gösterge faiz oranını yeni bir rekor düşük seviyeye indirmesinin ardından artış gösteriyor. RBA söz konusu kararı ile dünyayı saran deflasyon dalgasından uzaklaşmak için para politika geçtiğimiz ay genişlemeye giden diğer merkez bankalarına katılmış oldu. Avustralya doları Mayıs 2009’dan bu yana en zayıf seviyeye geriledi.

Tokyo’daki IG Markets Securities Ltd. piyasa analistlerinden Junichi Ishikawa, “BOJ, diğer gelişmiş ülke merkez bankalarının güvencin duruşlarını netleştirmeleri ile üstünlüğünü kaybetti. RBA’nın hareketi yen alımını teşvik edebilir” dedi.

Yen dolar karşısında yüzde 0.5 güçlenerek Tokyo saati ile 13:49’da 116.96 yenden işlem gördü. Yen euro karşısında yüzde 0.6 yükselerek 132.48 yene geldi. Euro dolar karşısında yüzde 0.1 düşüş ile 1.1326 dolar oldu.

Avustralya doları ABD doları karşısında, 76.51 ABD sentine kadar düşmesinin ardından yüzde 1.9 gerileyerek 76.54 ABD senti seviyesine indi.

(09:30'da güncellendi)