Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

Gelişen piyasa hisseleri, enerji üreticilerinin petrol fiyatlarındaki yükseliş ile ralli yapması ve Lenovo Group Ltd.’nin teknoloji hisselerindeki artışlara öncülük etmesi ile yükselişi ikinci güne taşıyor. Lenovo Group Ltd.’nin karı beklentileri aştı. Rusya rublesi ve Endonezya rupiahı değerlendi.

PTT Exploration & Production Pcl, Bangkok’ta yüzde 5.3  prim yaparken, Lenovo Nisan 2013’ten bu yana en büyük ralliyi gerçekleştirdi. Emaar Properties PJSC Dubai’de yükselişleri hızlandırdı. Hyundai Motor Co., satışlarında düşüş olduğu açıklaması ile yüzde 2.9 geriledi. Axis Bank Ltd., Hindistan Merkez Bankası’nın faiz oranlarını sabit tutmasının ardından geriledi. Ruble yüzde 1yükselirken, rupiah yüzde 0.5 güçlendi.

MSCI Gelişen Piyasalar Endeksi yüzde 0.4 yükselerek Londra saati ile 08:01’de 967.52 puana geldi. Petrol, fiyatların 6 yıla yakın bir sürenin en düşük seviyesine gerilemesinin üreticileri üretimi düşürmeye yönelteceği spekülasyonu ile 2011’den bu yana en büyük 4 günlük ralliye ilerliyor.

Manila’daki Metropolitan Bank & Trust Co. başkan yardımcısı Allan Yu, “Petrol fiyatları düşüşü sonlandırdı ve bu durum enerji şirketlerine yönelik güveni destekliyor. Teknoloji şirketlerindeki yüksek karlar pozitif bir işaret” dedi.

Gelişen piyasaların gösterge endeksi bu yıl yüzde 1.1 yükselirken, yıllık bazda tahmini gelirlerin 11.4 katı işlem gördü. Aynı süreçte MSCI Dünya Endeksi,  2015’te yüzde 1.1 düşüş gösterirken, 15.9 kat değerleme kaydedildi.

Gelişen piyasa endeksinde bulunan 10 sanayi grubunun 4’ü enerji üreticileri öncülüğünde yükseldi. Enerji üreticileri yüzde 1.6 prim yaptı.