Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

3 yıl vadeli Yunanistan tahvilleri, hükümetin yabancı yatırımcılar için krizlere yol açabilecek bir krizi önlemek adına borçlarının silinmesi talebinden vazgeçtiğinin belirtilmesi üzerine, yükselirken, ülke tahvilindeki kredi riski azaldı.

10 yıllık Yunanistan tahvil faizleri 2012'den bu yana en sert düşüşü kaydetti. İsmini vermeyek kaynaklara göre, Yunan Maliye Bakanı Yanis Varoufakis'in dün akşam Londra'da yaptığı görüşmenin ardından hükümetin, Avrupa Merkez Bankası ve Avrupa Finansal İstikrar İmkanı'na ait borcun ekonomik büyümeye ilişkin zorunluluklar ile değiştirmek istediğini söyledi. İtalya ve İspanya 10 yıllık tahvilleri de yükseldi.

Brüksel'de bulunan KBC Bank sabit getiri stratejisti Mathias Van Der Jeugt "Yunanistan'ın bu şekilde geri adım atması ve kendisini müzakereye daha açık bir hale getirmesi faiz tahvili farkının azalmasına yol açtı. Özel sektörle ilgili hiçbir şey söylenmiyor. 2012'de en büyük darbeyi onlar almıştı" diye konuştu.

3 yıllık Yunan tahvil faizi 228 baz puan düşerek, Londra saati ile 12:08'de yüzde 17.33 oldu. Temmuz 2017 vadeli yüzde 3.375'lik tahvilin fiyatı ise 3.34 artışla 1.000 dolar başına 73.90 oldu.