Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

Uluslarası Kredi Derecelendirme Kuruluşu Standard & Poor's (S&P), 2004-2007 yılları arasında bazı mortgage kredileri için çıkarılan kağıtlara hak etmediği notlar verdiği gerekçesiyle 1,38 milyar dolarlık uzlaşma bedeli ödemeyi kabul etti.

ABD Adalet Bakanlığı'nın derecelendirme yetkisini kötüye kullanmakla suçladığı S&P, 2004-2007 yılları arasında ipoteğe dayalı bazı menkul kıymetlerin kredi notlarını 'kasten ve yanıltıcı' olarak yükselttiği nedeniyle soruşturmaya alınmıştı. Bu tür uygunsuzluklarla ABD'deki mortgage krizinde rol oynadığı ileri sürülen S&P, ABD hükümeti tarafından iki yıl önce başlatılan soruşturmalar sonunda yaklaşık 1,38 milyar dolar ödemeye razı oldu.

Buna ilaveten California Kamu Çalışanları Emeklilik Sistemine 125 milyon dolar ödeyecek olan kuruluş, benzer sebeplerle ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) ile iki ayrı eyalet yönetimine de 77 milyar dolar ödemek zorunda kalmıştı.

İtalya da, S&P'yi ülkenin tarihi ve kültürel zenginliklerini hesaba katmadan notunu düşürdüğü için mahkemeye vermeye hazırlanıyor.

İtalya'daki Sayıştay, S&P'nin ülkenin tarihi ve kültürel özellikleri yok sayılarak kredi notunun düşürülmesiyle piyasaların negatif etkilendiğini ve bu şekilde İtalya'nın 234 milyar avro seviyesinde zarara uğradığını iddia etmişti.

S&P, Moody's ve Fitch Ratings'den oluşan dünyanın en büyük üç büyük reyting kuruluşu 2008 krizi öncesinde ve sonrasında verdiği kredi notları konusunda piyasa aktörleri ve finans kuruluşları tarafından sıklıkla eleştiriyor.

AA