Advertisement

Minneapolis Fed Başkanı Narayana Kocherlakota, 2015'te faiz artırılmaması gerektiğini, enflasyonun yüzde 2'ye çıkmasının yıllar alacağını ve yetkililerin piyasalardaki güvenilirliğini yitirdikleri yönündeki görüşlerini yineledi.

St. Paul, Minnesota'da bir konuşma yapan Kocherlakota, faiz artışının yalnızca enflasyondaki hali hazırda yavaş olan toparlanma hızını biraz daha düşürmeye yarayacağını söyledi. 

Bu yıl Fed Açık Piyasa Komitesi'nde yer almayacak olan Kocherlakota "Fed'in yüzde 2'lik enflasyon hedefine iki buçuk yıldan fazla sürede ulaşamaması, bu hedefin güvenilirliği açısından bir tehdit. Yatırımcıların ve kamuoyunun FOMC'nin tam olarak yüzde 2'yi hedeflediğine inanması kritik öneme sahip" diye konuştu.

Geçen yıl FOMC'de 3 karara muhalefet eden Kocherlakota, süregelen sapmaların bu inancı zedeleyebileceğini belirtirken, FOMC'nin yüzde 2 hedefine ulaşmak için yeterli teşviki sağlamadığını söyledi. Minneapolis Fed Başkanı, enflasyonu istenmedik şekilde artırmadan da daha fazla istihdam artışı sağlanabileceği görüşünü dile getirdi.