Advertisement

Yunanistan’ın yeni Maliye Bakanı Yanis Varoufakis çok parlak bir ekonomist. Politika sahnesine attığı ilk adımlar, Varoufakis’in sakin bir siyaset hayatı olmayacağının sinyallerini veriyor.

Syriza’ya katılmadan önce Teksas Üniversitesi’nde öğretim görevlisi olan Varoufakis, uluslararası kreditörler tarafından Yunanistan’a uygulanan kemer sıkma politikalarını sert bir dille eleştirmesi ile küresel kesimlerin ilgisini çekmişti. Bu eleştirilerden bir tanesi, Yunanistan kurtarma paketini “ mali bir su işkencesi” olarak nitelendirmesiydi. Bir diğeri ise, euroyu, Hotel Kaliforniya’ya benzeterek “ Hesabı kapatabilirsin ama otelden asla ayrılamazsın” sözleriydi.

Varoufakis’in sosyal medya takipçileri onun ateşli sözlerini sevseler de, yatırımcılar ve Avrupa Birliği o kadar da heyecanlı değiller. Yunan hisseleri ve tahvilleri, Varoufakis’in kurtarma paketini zorlayan uluslararası bankalarla artık işbirliği içinde olmayacaklarını açıklamasının ardından sert düşüşler yaşamıştı. AB Maliye Bakanları’nın toplandığı Eurogroup’un Başkanı Jeroen Dijsselbloem ile 30 Ocak’ta yaptığı ilginç görüşmede Avrupa borcu için bir konferans çağrısı yapması ile durumu kötüleştirmişti. Dijsselbloem ise daha sonra gazetecilere, bu konferansın hali hazırda var olduğunu ve bunun Eurogroup diye adlandırıldığını söylemişti.

Konu ile ilgili olarak Berlin tarafından daha da soğuk bir açıklama yapıldı. Almanya Maliye Bakanı Wolfgang Schaeuble” Yunanistan, Almanya’ya şantaj yapamaz” dedi.

Başbakan Tsipras, ortalığı yatıştırmak için açıklamalarda bulunarak” Bakış açılarında birçok farklılık var. Ancak çok yakında hem Yunanistan hem de Avrupa için en faydalı olan anlaşmaya varacağımıza eminim” dedi.

Varoufakis, Tsipras’ın düşüncelerine karşı olarak daha sert bir biçimde, doğru olmayan raporları yayınlayan medya kuruluşlarını suçlayıp,  BBC’ye verdiği röportajda sözünü kestiği için spikere “kaba”  yorumunu yapmıştı.Danimarka’nın Saxo Bank yatırım şefi Steen Jakobsen yayını izledikten sonra” Kendisini televizyonda nasıl idare edeceğine dair bazı ipuçlarına ihtiyacı olabilir” dedi.

Teksas Üniversitesi’nde Varoufakis ile beraber çalışan ekonomist James K. Galbraith, kreditörler ile yapılacak anlaşmaları devam ettirmek için Yunanistan’ın gerçek temsilcisi bu kişi olabilir mi sorusuna “evet” cevabını verdi. James K. Galbraith ayrıca “Varoufakis göz ardı edilmemeli. Benim neslimde tanıştığım en entelektüel ve etkileyici kişi” yorumunu yaptı.

Ekonomist ve Avrupa borç krizi hakkında Varoufakis ile beraber birçok analize imza atan çıkaran eski İngiliz İşçi Partisi politikacısı Stuart Holland, “ Yanis bu konulara anlaşma yapacağı birçok insan daha hâkim” dedi.

Dahası, Varoufakis’in akademik uzmanlığı oyun teorisi üzerine ve farklı tercihleri olan insanların kazançlarını maksimize, zararlarını minimize etme konularında stratejik karar verme ile ilgili çalışmaları var. Galbraith, Varoufakis hakkında “Troyka ile herhangi bir iletişimde onlardan birkaç adım önde olacak” diye konuştu.

Londra’daki Spiro Sovereign Strategy piyasa analisti Nicholas Spiro, Varoufakis belli bir amaç için ortamı galeyana getirebilir. Syriza liderleri kemer sıkma politikalarına karşı gelerek kendisine verilen oyların boşa gitmeyeceğini göstermeye çalışıyor. Bu oyunu mümkün olduğunca devam ettirmeye çalışacaklar. Bu politika, onların yavaşça bu düşüncelerinden sıyrılırken kamufle edecek ve daha sonra uzlaşma sağlamasına yardım edecek” dedi.

Bu, olasılıklardan bir tanesi. Diğeri ise, kendini “liberter Marksist” olarak tanımlayan Varoufakis’in basitçe lafını sakınmadığı olabilir. Kendi internet sitesinde belirttiğine göre kabineye katıldığı zaman internette yazmaya son vermesi yönündeki tavsiyeler aldı. Ancak bu tavsiyeleri göz ardı ederek yazmaya devam ediyor. BBC röportajından sonra iyi bir kavgayı sevdiğini gösteren “ Eğlenceliydi” yorumunu yaptı.

Varoufakis şimdi Avrupa başkentlerini ziyaret ediyor. Fransa Maliye Bakanı tarafından 2 Şubat’ta çok iyi karşılanmasının ardından Fransız Bakan Sapin, Yunanistan hakkındaki endişelerini ‘yerinde’ olarak niteyelerek, yeni bir borç anlaşması önerdi.  Varoufakis’in Alman mevkidaşı ile yapacağı görüşmenin daha zorlu olacağı kesin gözüküyor. Bakan’ın kemer sıkma politikalarını halklarına uyguladıkları için daha önce “hain” olarak nitelediği İrlanda, Portekiz ve İspanya ile de arasını düzeltmesi gerekiyor.

Teksas Üniversitesi’nden çalışma arkadaşı olan Galbraith, Varoufakis taviz vermesi gerektiğini çok iyi bildiğini, ancak onun eski hükümetlerde olduğu gibi ne pahasına olursa olsun anlaşmaya varmak istemediğini söyledi.