Advertisement

Almanya, Yunanistan ile hali hazırdaki kurtarma paketinin bu ay sonunda bitmesinin ardından yapılacak görüşmelerin uzun sürebileceğini düşünüyor. Konuya yakın kaynaklar, Avrupa'nın en büyük ekonomisinin ülkenin nakit krizi yaşayacağı Nisan veya Mayıs'a kadar bekleyebilir.

Yunanistan Şubat ayının sonunda doğrudan temeddüye düşmeyecek, zira o tarihih sonrası için bir miktar rezerve sahipler. Kaynaklar, Almanya'nın pazarlık masasında eli daha da kuvvetlendirmesini ihtiyacı doğana dek bekleyebileceğini ifade ediyor. 

Bir başka yetkili, halen Yunanistan'ın yeni lideri Alexis Tsipras'ın niyetlerini değerlendiren Almanya Başbakanı Angela Merkel, yeni mevkidaşına karşı daha sert bir yaklaşıma sahip olduğunu ve ikili bir çatışmadan kaçınmaya çalıştığını belirtti. Tsipras ile henüz Almanya Başbakanlığı'ndan kimse görüşmedi.

Yunanistan daha şimdiden bir takım taleplerinden caymış durumda. Bugün gelen haberler, Yunanistan'ın Euro Bölgesi'nden talep ettiği borcun silinmesi hususundan vazgeçtiğini ve onun yerine borcun ülkenin büyümesini destekleyecek yeni tahvillerle değiştirilmesini istediğini gösteriyor.