Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

(21:49'da güncellendi)

ABD hisse senetleri, petrol fiyatlarındaki düşüşün tüketici ürünü şirketlerindeki yükselişi dengelemesi ile dalgalı seyrediyor. Petrol fiyatları ABD'deki stokların artışı ile kayıplarını artırırken, Euro Yunanistan'ın borçlarını müzakere etmeye devam etmesi ile birlikte son üç günde ilk kez zayıfladı.

Standard & Poor's 500 (S&P 500) Endeksi, New York saati ile 14:16'da yüzde 0.3 aşağıda seyrediyordu. Enerji üreticileri yüzde 2.2 düşerken, Walt Disney hisseleri tüm zamanların en yüksek seviyesine çıktı. Batı Teksas petrolü (WTI), dört gün boyunca yüzde 19 yükseldikten sonra, yüzde 9 geri çekilerek varil başına 48.30 dolar oldu. ABD'nin Hazine tahvilleri yükselişi üçüncü güne taşıdı. Euro dolar karşısında yüzde 0.5 düşerek 1.1421 seviyesine indi. FTSE China A50 endeks vadeli kontratları, Çin Merkez Bankası'nın zorunlu karşılık faizini düşürmesinin ardından yüzde 5.3 sıçradı.

Petrol, ABD'de petrol stoklarının en az 1982'den bu yana en yüksek seviyesine çıkması sonrası, kazançlarının bir kısmını geri verdi. Petrol, şirketlerin yatırımlarını azaltmaları ile birlikte, yaklaşık altı yılın en düşük seviyesinden sıçradı. Yunanistan Maliye Bakanı Yanis Varoufakis, Avrupa Merkez bankası Başkanı Mario Draghi ve Almanya Maliye Bakanı Wolfgang Schaeuble ile yeni bir kurtarma paketinin müzakerelerini yürütmek üzere görüşmelerde bulunmak için Almanya'ya geldi.Gilead, hepatit C ilacındaki indirimlerin bu yılki ciro üzerinde yük oluşturacağını kaydetmesinin ardından, ilaç şirketlerindeki düşüşlere öncülük etti.

Sydney'de Paradice Investment Management Pty portföy yöneticileriden "Matt Riordan, "Petrol arz rakamları açıklandığında, muhtemelen biraz volatilite meydana gelecek," dedi ve "Fiyatların buradan nereye gideeğini görmek yalnızca bir tahmin işi olacak" şeklinde görüş bildirdi.

ABD'de, ADP'nin açıkladığı özel sektör istihdamı Ocak ayında 213,000 arttı. Bloomberg'in anketine katılan 44 ekonomistin tahminlerinin medyanına göre, bu verinin 223,000 artması bekleniyordu. ABD'de hizmet sektörü Ocak ayında daha hızlı genişleyerek, ekonominin en büyük parçasındaki ilerlemenin küresel büyümedeki yavaşlık karşısında ABD'ye destek sağlayacağı sinyalini verdi.

(21:49'da güncellendi)