Advertisement

Japonya hisse senetleri, petrol fiyatlarında dört gün süren yükselişin brent petrolünü boğa piyasasına sokmasının ardından, enerji hisse senetlerindeki çıkışın öncülüğüde, son altı haftanın en hızlı yükselişini gerçekleşrtirdi.

Japonya'nın en büyük petrol arama şirketi Inpex Corp. yüzde 4.1 sıçradı ve iki günlük kazancını yüzde 10'un üzerine çıkardı. Ülkenin en büyük bankası Mitsubishi UFJ Financial Group Inc., üçüncü çeyrek karının beklenmedik bir şekilde yükselmesinin ardından yüzde 5.3 değer kazandı. Medikal ekipman üreticisi Teruma Corp., hisse geri alım planının beklenenden kötü kar açıklamasına ağır basması sonucu yüzde 5.5 ralli yaptı. Toyota Motor Corp. bugün piyasanın kapanmasından sonra açıklayacağı kar rakamı öncesi yüzde 2.2 prim yaptı.

Topix Endeksi, dünkü yüzde 1.2'lik kaybının ardından, yüzde 2.1 yükselerek, Tokyo saati ile 12:40'ta, 1,421.85 puana çıktı. Endeksteki 33 grubun üçü hariç tümü yukarı yönde hareket etti. Bunun sonucu endeks 19 Aralık'tan bu yana en yüksek kapanışına yönlendi. Nikkei 225 Endeksi yüzde 2.2 yükselişle 17,709.41 puana çıktı. Yen dolar karşısında yüzde 0.3 zayıflayarak 117.86 doalra indi. Brent petrolü New York'ta 13 Ocak kapanışının yüzde 20 üzerinde kapanarak, boğa piyasası olarak adlandırılan duruma girdi. ABD hisse senetleri, emtia hisselerindeki yükselişim etkisi ile, ikinci gün üst üste yüzde 1'in üzerinde yükseldi.

Tokyo'da SMBC Nikko Securities Inc. hisse senetleri yöneticisi Hiroichi Nishi, "Petrolün dört günlük bir ralli yapması ve son bir ayın en yüksek seviyesine çıkması ile birlikte, fiyatların tabanı bulduğu şeklindeki görüş güç kazanıyor," dedi ve "Japonya hisselerinin dünkü geniş satış dalgasının ardından bugün sıçrama yapma ihtimali oldukça yüksek" şeklinde görüş bildirdi.