Advertisement

Hollande: Ülkeler borçlarla ilgili anlaşmalara uymak zorunda

Hollande: Ülkeler borçlarla ilgili anlaşmalara uymak zorunda

Hollande, "Devletler kendilerini ilgilendiren borçlarla ilgili daha önceden yapılan anlaşmalara uymak zorundadır" diye konuştu

05 Şubat 2015 Perşembe, 05:23 Güncelleme: 05 Şubat 2015 Perşembe, 07:48

Yunanistan Başbakanı Alexis Tsipras, Fransa'nın Avrupa'nın ekonomi politikalarının değişmesinde öncü rol oynaması gerektiğini söyledi.

Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande, Yunanistan Başbakanı Tsipras'ı Elysee Sarayı'nda kabul etti.

Görüşme sonrası düzenlenen basın toplantısında konuşan Tsipras, Yunanistan'ın güvenilir bir ülke olması için reform yapmak zorunda olduklarını söyledi.

Yunanistan'ın borç ödeme planının uygulanabilir hale gelmesi gerektiğini ifade eden Tsipras, yaptığı görüşmelerde Avrupa'yla birlikte çalışabileceklerine ikna olduğunu belirtti.

Tsipras, "Fransa'nın ağırlığını kullanarak Avrupa'nın ekonomi politikalarının değişmesinde öncü rol oynaması gerekiyor" diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Hollande ise Tsipras'la, Avrupa'nın Yunanistan'la dayanışma içinde olması konusunda hemfikir olduklarını belirtti.

Holllande, "Yunanistan ile Avrupalı ortakları arasındaki diyaloğun nihai bir anlaşmaya varılması yönünde sürdürülmesi gerekir" ifadelerini kullandı.

Yunanistan halkının tercihlerine saygı duymak gerektiğini vurgulayan Hollande, kemer sıkma politikalarının artık tahammül edilebilir olmadığını kaydetti.

Avrupa Birliği'ndeki ekonomik kurallara uyulmasının önemine de dikkati çeken Hollande, "Avrupa'daki kurallar herkesi ilgilendiriyor. Fransa da buna dahil. Devletler kendilerini ilgilendiren borçlarla ilgili daha önceden yapılan anlaşmalara uymak zorundadır" diye konuştu.

AAÖNE ÇIKAN HABERLER
PİYASA ÖZET
Son %
BIST 100 98.438 3,73
USD/TRY 5,7801 -0,88
EUR/TRY 6,4448 -0,64
EUR/USD 1,1147 0,20
FAİZ 14,29 -8,75
ALTIN/ONS 1.491,84 0,00
BRENT 59,85 -0,10
© haberturk.com
Yukarı