Advertisement

Almanya'da sanayi üretimi Aralık'ta üst üste dördüncü ayda yükselirken, Avrupa'nın en büyük ekonomisinde genişlemenin hız kazanmaya başladığı sinyalini verdi. 

Almanya'nın mevsimsellikten arındırılmış sanayi üretimi Kasım ayındaki revize edilen yüzde 0.1'lik artışın ardından Aralık'ta da yüzde 0.1 yükseldi. Bloomberg anketine katılan ekonomistlerin tahmin medyanı yüzde 0.4'lük artışa işaret ediyordu. Sanayi üretimi geçtiğimiz yıla göre ise yüzde 0.7 azaldı. 

Almanya merkez bankası Bundesbank, ekonominin geçen yılın başlarında yaşanan zayıflığın üstesinden geldiğini öngörürken, Aralık'ta yüzde 4.2 yükselen fabrika siparişleri ve Ocak'ta iş dünyası güveninin üst üste üçüncü kez artması bu öngörüyü sağlayan başlıca etkenler. Avrupa Merkez Bankası'nın (AMB) parasal genişleme söylemleri geçtiğimiz aydan itibaren euroyu zayıflatarak ticarette daha rekabetçi bir konum yaratması ile ekonomiyi destekledi.

İmalat sanayi üretimi Aralık'ta yüzde 0.5 artarken, temel ürünlerdeki yüzde 2'lik artıştan destek buldu. Yatırım ürünleri üretimi yine aynı dönemde yüzde 1.2 gerilerken, inşaatler yüzde 2.9 azaldı.