Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

Yunan bankalarının bu hafta toparlanma kaydetmesi gösterge ASE Endeksi’ni Haziran 2012’den bu yana en büyük ralliyi gerçekleştirmeye yöneltti.

Endeksin Atina saati ile 11:00’da 818.28 puanda yatay bir seyir izlemesine rağmen, endeks bu hafta yüzde 13 yükseliş sağladı. Avrupa Merkez Bankası’nın (AMB) kararı ile ilgili bilgi sahibi bir kişinin ifadesine göre AMB, Yunanistan Merkez Bankası’nın ülke bankalarına 59.5 milyar euro (68 milyar dolar) kadar acil durum fonlaması sağlamasına izin verecek. Ayrıca yetkili bu önleme AMB’nin finansal sisteme kredileri sınırlandırma kararı almasının ardından ihtiyaç duyulduğunu söyledi.

Bankaların göstergesi 5 gün içinde yüzde 15 toparlanarak Mayıs‘ten bu yana en büyük yükselişi gösterdi. Eurobank Ergasias SA, Piraeus Bank SA ve National Bank of Greece SA yüzde 18’den fazla prim yaptı. Endeks geçtiğimiz hafta rekor düşük seviyeye gerilemişti. Yunanistan hisseleri 4 Şubat’ta bu yılki kayıplarının tümünden toparlandı.

Hisse senedi volatilitesi, Başbakan Alexis Tsipras’ın Maliye Bakanı ile birlikte Avrupa liderleriyle borç ödemesinin yeni şartlarını görüşmeye gitmesi ile  bu hafta 2011’den bu yana en yüksek seviyeye ulaştı.

Bloomberg’in derlediği verilere göre eski Başbakan Antonis Samaras’ın Aralık ayında seçimleri ilan etmesinden bu yana ASE endeksi için gün içi hisse senedi dalgalanmaları bir yıllık ortalamalarının iki katına çıktı. Endeksin günlük ortalama hareketi bu yıl yüzde 3’ten yüksek seviyede seyrediyor.