Advertisement

Konu ile ilgili kısa bir açıklama SB Bank’ın web sitesinden geldi, bir başka Rusya bankası daha sıkıntı içinde.

Orta ölçekli bir Rus bankası olan SB Bank, 26 Ocak’ta yaptığı açıklamada ülkenin finans sistemi içinde oluşan baskıya vurgu yaptı. SB nakit çekimlerini başta sadece üç gün için dondurduğunu belirtti. Cuma günü, kısıtlama 9 Şubat’ta sona ermek üzere ikinci kez genişletti.

Petroldeki çöküş ve rubledeki gerileme ile bocalayan Rusya potansiyel bir bankacılık krizi ile karşı karşıya geliyor.

Şimdiye kadar oluşan zarar genel olarak SB gibi daha küçük bankalar ile sınırlı kaldı ancak bankacılık sektörü genelinde artan sayıda müşteri nakit çekimi gerçekleştiriyor ve kredilerini ödemekte zorlanıyor. ABD ve Avrupa Birliği’nin (AB) uyguladığı yaptırımlar yurtdışından finansmanı baskılarken, yüksek faiz oranları yurtiçinde büyümeyi daraltıyor.

Rus otoriteler, muhasebe düzeltmeleri ile ilgili yardımcı oluyor ve devletin sahip olduğu en büyük bankaların bazılarına fon sağlıyorlar. Analistler, kayıpların artması ile birlikte bu yıl daha fazla kurtarmanın olacağı tahmininde bulunuyor. Alfa Bank, borçların 2 trilyon rubleye (30 milyar dolar) veya banka hisselerinin yüzde 25’ine ulaşabileceği tahmininde bulunuyor.

Moskova’da bulunan Renaissance Capital baş ekonomisti Oleg Kouzmin, “Bir çeşit kansere benziyor ve semtomları Ukrayna, gerileyen petrol fiyatları ve ekonomik gerilemeden kaynaklanıyor. Henüz bilmediğimiz şey, tedavi edilebilir olup olmadığı”  dedi.

Bankalar kötü bir yıldan geçti ve daha kötü bir yıla hazırlanıyorlar. Varlıkları bakımından ülkenin en büyük 28.’si olan National Bank Trust, Aralık ayında kurtarılmıştı. Devletin sahip olduğu 3 önemli banka VTB Group, OAO Gazprombank ve Russian Agricultural Bank tükenen sermayelerini artırmak için hükümet fonlamasına başvuruda bulundu.

Rusya krizlere yabancı değil. 1998 yılında Rusya 40 milyar dolarlık yurtiçi borçla temerrüde düştü ve petrol fiyatlarının varil başına 50 doların altına gerilemesi ile rubleyi devalüe etti. Devlet 2008'de başlayan küresel kredi sıkıntısı süresince bankaları kurtarmak için 4 trilyon rubleden fazla harcama yaptı. Devlet Başkanı Vladimir Putin'in hükümeti bankaları desteklemek için bu çalkantıda şimdiye kadar 1 trilyon ruble taahhüdünde bulundu ve iflasları önlemek için daha fazlasını da harcayabilir.

Geçtiğimiz Rusya'nın Mevduat Sigortası Kurumu devlet tarafından kurtarılmaya uygun olabilecek 27 bankanın listesini onayladı. Bununla birlikte kurumu mevduat sahiplerini endişelendirmemek adına bankaların isimlerini açıklamadı. Rusya'nın en büyük bankası olan OAO Sberbank, Mart ayında başlamak üzere hesap kartı ile para çekimlerine getirilen sınırlandırmaları sıkılaştıracağını belirtti