Advertisement
TÜRKİYE EKONOMİSİ ABONE OL

Perakende satış hacmi 2014'ün aralık ayında bir önceki aya göre yüzde 0,6 arttı.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), Aralık 2014'e ilişkin Perakende Satış Hacim Endeksi'ni açıkladı.

Buna göre, mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış sabit fiyatlarla perakende satış hacmi aralıkta bir önceki aya göre yüzde 0,6 artış gösterdi. Bu ayda gıda, içecek ve tütün satışları ve gıda dışı satışlar (otomotiv yakıtı hariç) yüzde 0,2, otomotiv yakıtı satışları yüzde 1,6 artış gösterdi.

Gıda dışı sektörlerin bir önceki aya göre değişimi incelendiğinde, bilgisayar, kitap ve iletişim aygıtları satışlarında yüzde 2,1 artış gözlendi. Elektrikli eşya ve mobilya satışlarında yüzde 2,8 azalış, tekstil, giyim ve ayakkabı satışlarında yüzde 0,5, tıbbi ürünler ve kozmetik satışlarında yüzde 2,5, posta veya internet üzerinden satışlarında ise yüzde 1,4 artış oldu.

Takvim etkilerinden arındırılmış sabit fiyatlarla perakende satış hacmi aralıkta bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 5 arttı. Aynı ayda gıda, içecek ve tütün satışları yüzde 3,2, gıda dışı satışlar (otomotiv yakıtı hariç) yüzde 2,3 ve otomotiv yakıtı satışları yüzde 14,7 artış kaydetti.

Gıda dışı sektörlerin bir önceki yılın aynı ayına göre değişimi incelendiğinde, bilgisayar, kitap ve iletişim aygıtları satışlarında yüzde 2,7, tekstil, giyim ve ayakkabı satışlarında yüzde 7,3, tıbbi ürünler ve kozmetik satışlarında yüzde 4,9, posta veya internet üzerinden satışlarda yüzde 24,9 artış, elektrikli eşya ve mobilya satışlarında ise yüzde 2,9 azalış olduğu belirlendi.

- Perakende ciro aylık bazda değişmedi

Mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış cari fiyatlarla perakende ciro aralıkta bir önceki aya göre aynı seviyede kaldı. Aynı dönemde gıda, içecek ve tütün satışları yüzde 0,3, gıda dışı satışlar (otomotiv yakıtı hariç) yüzde 0,8 artarken, otomotiv yakıtı satışları yüzde 2,1 azaldı.

Takvim etkilerinden arındırılmış cari fiyatlarla perakende ciro aralıkta bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 8,1 arttı. Gıda, içecek ve tütün satışlarında yüzde 15, gıda dışı satışlarda (otomotiv yakıtı hariç) yüzde 9,5 artış, otomotiv yakıtı satışlarında ise yüzde 3,3 azalış görüldü.

Mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış sabit fiyatlarla perakende satış hacmi, geçen yılın son çeyreğinde bir önceki çeyreğe göre yüzde 1,8 artış gösterdi. Takvim etkilerinden arındırılmış perakende satış hacmi ise bir önceki yılın aynı çeyreğine göre yüzde 3,2 arttı.

Mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış cari fiyatlarla perakende ciro 2014'ün son çeyreğinde bir önceki çeyreğe göre yüzde 1,7, takvim etkilerinden arındırılmış perakende ciro ise bir önceki yılın aynı çeyreğine göre yüzde 7,6 artış kaydetti.

AA