Advertisement

Çarşamba günü 2.46'nın üzerine çıkarak rekor kıran Dolar/TL , Cuma günü ABD'de tarım dışı istihdam verisinin beklentiyi aşması sonrasında rekor tazeleyerek 2.47'yi aştı. 

ABD'de tarım dışı istihdam Ocak'ta 257,000 kişi artış gösterirken, Aralık ayı verisi yukarı yönlü revize edilerek 329,000 oldu. Bloomberg anketine katılan ekonomistlerin tahmin medyanı 228,000'lik artışa işaret ediyordu. İşsizlik oranı ise daha fazla kişinin işgücüne katılımı ile yüzde 5.6'dan yüzde 5.7'ye yükseldi. Kasım ayı rakamları 321,000'den 423,000 kişi artışa revize edilerek, Mayıs 2010'dan bu yana en yüksek seviye olarak kaydedildi.

Veri sonrasında hızla yükselen dolar/TL kuru, en yüksek 2.4797'yi görerek daha önceki zirve seviyesi olan 2.4683'ü geride bıraktı. Zirveyi gördükten sonra hafif gevşeyen kur, saat 19:32 itibarıyla düne göre yüzde 1,5 yukarıda 2.4768 liradan alıcı buluyor. 

Çarşamba günü 2.81'i aşan ve bu noktadan sonra gevşeyen Euro/TL ise bugün genel olarak dünkü seviyenin altında seyrederken, ABD verisi ile tekrar yükselişe geçti 2.8042'den fiyatlanıyor. Sepet kur 2.6395'te kaydedilirken, Euro/Dolar paritesi ise yüzde 1.12 düşüşle 1.1323 düzeyinde. 

ABD tarım dışı istihdam verisinin ardından gelişen ülke para birimlerinde dolar karşısında genel olarak bir satış baskısı görülürken, Güney Afrika randı yüzde 2.1'in üzerinde kayıpla en dik düşüşü yaşıyor. Randı yüzde 1.3'ü aşan kayıplarla Türk Lirası, Bulgaristan levi ve Romanya leyi takip ediyor.

BloombergHT.com'a ABD tarım dışı istihdam verisini yormlayan İş Portföy Ekonomisti Can Uz, "Öncelikle hatırlatalım: Amerikan istihdam verisi her sene Ocak ayında yeni bir göstergeye göre ayarlamaya tabi olur ve Kasım ile Aralık verileri bu yeni göstergeye uygun olarak revize edilir. Bu işlemin neticesinde son üç ay içerisinde istihdama aylık ortalama katılımın 336 bin kişi ile oldukça kuvvetli geldiğini söyleyebiliriz. Son 12 ay içerisinde istihdama dahil olan kişi sayısı 3 milyon 200 bin kişiyi aşmış durumdadır. Piyasaların merakla beklediği saatlik ortalama ücretlerde ise aylık bazda yüzde 0.5’lik bir artış söz konusu. Ancak bu noktada dikkatli olmak lazım. Saatlik federal asgari ücretin 7.25 dolar olduğu ekonomide, Ocak ayından geçerli olmak üzere 21 eyalette ücretler yükseldi. 2.4 milyon işçinin ortalama 8 dolar olan saatlik ücretleri ortalama 1 dolar yükselmiş durumdadır. Bu işgücü talebini yükselterek havuzu büyütecek bir gelişmedir. Zira Ocak ayında işgücü sayısı 250 bin kişilik artış beklentisine karşılık 703 bin kişi yükselmiş, bu sebeple de işsizlik oranı tekrardan yüzde 5.7 seviyesine yükselmiştir. Özellikle reel ekonomi tarafında olabilecek en güçlü verilerden bir gelmiş durumda. Çekirdek enflasyonun seviyesini bir kademe yükseltebilecek bir saatlik ücret artışı söz konusu. Ancak bu verideki hareketin tek zamanlı olma olasılığını çok yüksek görüyor ve çekirdek enflasyonda yukarı yönlü trend etkisi yaratacağını düşünmüyoruz. Tüm bu gelişmeler nezdinde Fed’in Haziran ayında ilk faiz artışını gerçekleştireceğine yönelik beklentimiz kuvvetlenmiş durumdadır. Piyasa da bizimle aynı görüşte olmalı ki ABD faizlerinde, özellikle kısa vadelerde sert satışlar görüldü, ayrıca vadeli kontrat faizlerindeki artış hemen göze çarpmaktadır. Yurt içinde ve diğer gelişmekte olan piyasa faizlerinde de benzer bir satış baskısı söz konusu. Türkiye’de 2 yıl vadeli gösterge tahvilin faizi yüzde 8 seviyesini yukarı yönlü kırarken Dolar/TL 2.47’yi aştı. BIST100’de ise faize duyarlı XBANK kategorisinde gelen satışlar yüzde 1.7 düşüşe işaret ediyor" dedi.

BloombergHT.com Editörü
Fırat Taşvur
ftasvur@bloomberght.com