Advertisement

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Standard & Poor's Yunanistan'ın kredi notunu B'den B-'ye düşürdü. S&P'den yapılan açıklamada likidite kısıtlamalarının, yeni Yunan hükümetinin kredi veren kurumlar ile yeni bir anlaşma yapmak için elindeki süreyi kısalttığı ifade edildi.

Yunanistan'ın negatif izlemede kaldığını belirten S&P, yeni hükümetin yapacağı anlaşmanın zamanlamasına ve başarısına ilişkin belirsizliklerin, kredi çıkışını artırdığını ve yatırımları sınırlayarak vergi konusundaki bağlılığı azalttığını belirtti.

Yunanistan'da kemer sıkma politikalarına muhalif duruşu ile bilinen aşırı sol koalisyon Syriza Partisi'nin seçimleri kazanmasının ardından, ülkenin kurtarma planlarını uzatıp uzatmayacağı tartışılmaya başlanmıştı. Syriza'dan ilk haftalarda gelen açıklamalar, önceleri piyasaları endişelendirse de, daha sonra Başbakan Alexis Tsipras ülkenin borcunu ödeyeceğini taahhüt etmiş ve yeni anlaşma için ümitli konuşmuştu.

Maliye Bakanı Yanis Varoufakis'i Avrupa turuna yollayan Tsipras, Fransa ve İngiltere'den olumlu mesajlar alsa da, Almanya hükümeti taviz verilmeyeceği yönünde mesajlar verdi.

Yunanistan'ın ASE Endeksi bugün yüzde 1.97'lik kayıpla 803.36 puandan kapanırken, 10 yıllık Yunanistan tahvil faizi 39 baz puan artışla yüzde 9.7798 seviyesine geldi.