Advertisement
GÜNCEL / SİYASET ABONE OL

Yunanistan Başbakanı Alexis Tsipras, Pazar günü yerel saat ile 19:00'da parlamentoda yapacağı konuşmada Yunanistan'ın kurturma programından serbest kalmasını sağlama ile birlikte ekonomiyi su üzerinde tutma planının ana hatlarını sunacak.

New York Universitesi ekonomi profesörü Nicholas Economides, "Yunan pozisyonlarının belirsiz olması ve belirli müzakerelerin gerekli olması brilikte Euro Bölgesi'nin Yunanistan'a yeni para vermesi ihtimali oldukça düşük. Bu durum para sıkıntısı çeken Yunanistan'ı zor bir pozisyona sokuyor" değerlendirmesinde bulundu.

Yunanistan Avrupa Merkez Bankası (AMB) ve Uluslararası Para Fonu (IMF) tarafından sağlanan kurtarma programı ile ilgili pazarlık yaparken, Euro Grubu Başkanı Jeroen Dijsselbloem Cuma günü yaptığı açıklamada kısa vadeli finansman anlaşmasını reddettiğini belirtti. Tsipras'ın yapacağı konuşmada Yunanistan'ın bu ay sonu kadar yakın bir sürede borçlarını ödeme konusunda yaşayabileceği sıkıntıya yönelik şüphelere yanıt vermesi gerekecek.

Tsipras, hükümetin geçiş programı ile ilgili olarak Haziran ayı sonuna kadar alacağı önlemleri açıklayacak. Bir hükümet yetkilisi Cumartesi gerçekleştirilen kabine toplantısının ardından hükümetin kreditörlerden bir geçiş programı talebinde bulunduğu belirtti. İsminin açıklanmasını istemeyen yetkiliye göre başbakan ayrıca önümüzdeki üç buçuk yıllık politikalarının da ana hatlarını çizecek.