Advertisement

İngiltere Maliye Bakanı George Osborne Yunanistan ve Euro Bölgesi arasındaki geriliminin İngiltere ekonomisi için en büyük risk olduğunu belirterek, İngiltere'nin acil durum planlaması yaptığını söyledi.

İngiliz yayın kuruluşu BBC'de Andrew Marr Show'da Avrupa ekonomisine ilişkin soruları yanıtlayan Osborne, "Yunanistan ve Euro Bölgesi arasındaki gerilim İngiliz ekonomisine yönelik riskleri her gün artırıyor. Bu sebeple bu sorunun çözülmesi için ortaklarımızı cesaretlendirmek amacıyla G20 toplantısına gidiyorum" dedi.

Yunanistan'ın Avrupa Birliği'nden ayrılmasının İngiliz ekonomisi üzerinde de olumsuz etkileri olabileceğini dile getiren Osborne, "Bu gerilimin çözülmesi için uluslararası çabanın gösterildiğinden emin olmamız gerekiyor. Fakat burada Britanya'da önümüze gelirse hazırlıklı olmak için biz acil durum planlamamızı yapıyoruz" ifadelerini kullandı.

Osborne geçen hafta Yunanistan Maliye Bakanı Yanis Varoufakis ile İngiltere'nin başkenti Londra'da yaptığı görüşme sonrasında Varoufakis'e ülkesinin borçlarına ilişkin müzakere sürecinde sorumlu davranma çağrısında bulunmuştu.

Osborne, "Yunanistan Maliye Bakanı'nı sorumlu davranmaya çağırıyorum. Fakat Euro Bölgesi'nin istihdam ve büyüme için daha iyi bir planının olması da önemli" ifadelerini kullanmıştı.

AA