Advertisement

Eski Fed Başkanı Alan Greenspan, Yunanistan krizinin ülkenin euroda kalmayı sürdürdükçe çözülemeyeceğini söyledi.

Greenspan, “Yunanistan’ın eurodan çıkışı an meselesi. Çünkü artık kimse ülkeye borç verme riskine girmeyi istemiyor” dedi.

Başbakan Alexis Tsipras’ın hükümetin borçlarını ödemeyi nasıl sürdüreceği konusundaki planlarını sunmasına saatler kala açıklamalarda bulunan Greenspan, Yunanistan krizinin ülkenin euroda kalmayı sürdürdüğü sürece çözülemeyeceği değerlendirmesinde bulundu.

Greenspan Pazar günü verdiği bir röportajda, “Euro’da kalmanın onlara yardımcı olduğunu düşünmüyorum ve bunun Euro Bölgesi’nin geri kalanına da yardımcı olduğunu düşünmüyorum. Bence, Yunanistan’ın eurodan ayrılmasının herkes tarafından en iyi strateji olarak kabul görmesi sadece bir zaman meselesi” dedi.

Greenspan’ın açıklamaları Yunanistan için kritik öneme sahip bir haftanın hemen öncesinde geldi. Euro Bölgesi maliye bakanları Yunanistan ile ilgili görüşmek için Çarşamba günü acil olarak toplanıyor. Liderle ise gelecek hafta bir zirvede bir araya gelecek. Yunanistan’ın kamu borcu, 320 milyar eurodan (362 milyar dolar) yüksek bir seviyede ve gayri safi yurtiçi hasılasının yaklaşık yüzde 175’i seviyesinde.

Greenspan, “Yunanistan şöyle bir pozisyonda; eğer ek kredi almazlarsa temerrüde düşecek ve eurodan çıkacaklar. Bu aşamada, insanların fon sunmada istekli olacaklarını düşünmüyorum” dedi.

88 yaşındaki Greenspan’a Almanya’ın Yunanistan yaklaşımını ve yeni Yunan hükümeti talepleri karşısındaki duruşunu destekleyip destelemediği soruldu. Greenspan, “Kesinlikle destekliyorum” yanıtını verdi.