Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

(18:45'te güncellendi)

Altın ve gümüş, Yunanistan'ın borçlarına yönelik talebinin Avrupa'da siyasi kargaşayı artıracağına ilişkin endişeler ile son üç günde ilk kez değer kazandı.

Yunanistan Başbakanı Alexis Tsipras, Çarşamba günü Avrupalı maliye bakanların ülkenin finansal ihtiyaçlarını görüşmek üzere Çarşamba günü acil bir toplantı ile bir araya gelmelerinden önce, hükümetinin uluslararsı kurtarma programını reddedeceğini bir kez daha vurguladı. Altın Avrupa ekonomisinden kaynaklanan endişelerin de etkisiyle Ocak'ta yüzde 8 değer kazandı.

Altın destekli ETP'lerdeki varlıklar Cuma günü 4 ayın yükseğine çıktı. Varlıklar bu yıl yüzde 5 artarken, spot altının euro cinsinden fiyatı yüzde 11 yükseldi.

Nisan vadeli altın kontratları, New York Comex piyasasında, yüzde 0.4 yükselerek, New York saati ile 10:05'te, ons başına 1,239 dolara ulaştı. Fiyat ABD ekonomisinin de etkisiyle son iki seansta yüzde 2.4 düşmüştü.

Hindistan Ticaret Bakanlığı, Wall Street Journal'ın kaynağını göstermeden verdiği habere göre, Maliye Bakanlığı'ndan, altın ithalat vergisini yüzde 10'dan yüzde 2'ye düşürmesini istedi.

Mart vadeli gümüş kontratları yüzde 1.8 yükselerek ons başına 17 dolara çıktı.

(18:45'te güncellendi)