Advertisement

Çin hisseleri, piyasadaki son kayıpların aşırı olduğu ve opsiyon işlemleri başlangıcının büyük ölçekli hisselere talebi artıracağı spekülasyonları ile finans ve tüketici ürünleri şirketleri öncülüğünde 4 günden bu yana ilk kez yükseliş gösteriyor.

China Life Insurance Co. ve Western Securities Co., yüzde 4’ten fazla değerlenerek sigorta ve aracılık şirketleri için yükselişleri hızlandırdı. Likör üreticisi Kweichow Moutai Co., Çin’de gelecek hafta başlayacak Yeni Yıl tatili öncesinde satışların artacağı beklentileri ile yüzde 3.3 prim yaptı. Şanghay Hisse Senedi Borsası’nda gecelik krediler için faiz oranı, planlana yeni hisse satışlarının fonlara talebi artırması ile bir haftanın en büyük yükselişini gösterdi.

Şanghay Bileşik Endeksi yüzde 0.2 yükselerek yerel saat ile 13:08’de 3,080.62 puana geldi ve yüzde 0.9’luk kaybı sildi. Çin hisseleri, hafta sonu açıklanan verilerin ithalatın Ocak ayında 5 yıldan uzun bir sürenin en büyük düşüşünü kaydettiğini göstermesinin ve ihracattaki artışın beklentilerin altında kalmasının ardından geriledi.

Şanghay’daki Zheshang Securities Co. stratejistlerinden Wang Weijun, “Ekonominin durumu o kadar iyi değil ancak yakın zamanda merkez bankasının yeniden para politikalarını gevşettiği görebiliriz. Hala düzeltme içindeyiz” dedi.