Advertisement

İsviçre Merkez Bankası (SNB) Başkanı Thomas Jordan, ülkenin para birimi frankta açıkça görülen aşırı değerlenmeye karşı mevduat faizini daha fazla düşürebileceklerini söyledi. 

Bir İsviçre radyosuna verdiği röportajda Jordan, "Negatif faiz oranında bir limit olduğu açık, asıl soru bunun ne olduğu. Şu andaki seviye eksi 75 baz puan ve limite kesinlikle ulaşılmış değil" ifadelerini kullandı. 

SNB 15 Ocak'taki toplantıda mevduat faizini düşüren SNB, aynı zamanda frankın dolar karşısında 1.20 seviyesindeki müdahale kurunu da kaldırmıştı. Jordan politika yapıcıların Avrupa Merkez Bankası'nın parasal genişleme açıklayacağı düşüncesi ile hareket ettiğini söylerken, bu durumun daha fazla müdahale gerektirebileceğini belirtti. 

Kararın ardından geçen süreçte, ticari bankaların merkez bankası ile birlikte tuttuğu vadesiz mevduat yükselirken, bu durum SNB'nin frank satışı yapabileceği sinyalini veriyor. 

Jordan ayrıca "Döviz piyasası durumunu genel olarak ele alıyoruz ve bir ihtiyaç olduğunda ona göre hareket ediyoruz. Fakat toplantı tutanakları ile ilgili bir şey söyleyemem" dedi. 

SNB web sitesinde bugün yayımlanan veriye göre yerel bankaların vadesiz mevduatı 6 Şubat'ta sona eren haftada yükselişi sürdürürken, bir önceki haftaya göre yüzde 0.4 arttı ve 384.9 milyar frank (416 milyar dolar) oldu.