Advertisement

Nikel ve çinko, Çin’in rekor ticaret fazlası verdiğini gösteren verinin ardından 3 günden bu yana ilk kez geriliyor. Dünyanın en büyük metal tüketicisi Çin’in rekor seviyedeki ticaret fazlası zayıf yurtiçi talebe işaret etti.

Nikel yüzde 1.2 kadar gerilerken, çinko yüzde 0.8 kadar değer kaybetti. Çin’in ithalatı Ocak ayında bir yıl önceye göre yüzde 19.9 gerileyerek 5 yıldan uzun bir sürenin en büyük düşüşünü gösterdi. İhracat ise yüzde 3.3 geriledi.

National Australia Bank Ltd kıdemli ekonomistlerinden James Glenn, “Çin’in verileri sürekli olarak yumuşak geliyor. Söz konusu görünüm satın alımcıları fiyatların tabanı bulmasını beklemeye yöneltiyor. Bu durumun metaller için olumlu tarafı Çin otoritelerinin ek teşvik açıklamasına yol açması olasılığı” dedi.

Üç ay vadeli bakır kontratı Londra Metal Borsası’nda (LME) yüzde 0.2 yükselerek Hong Kong saati ile 15:00’te ton başına 5,662 dolardan (pound başına 2.57 dolar) alıcı buldu. Mart vadeli bakır kontratı New York’ta yüzde 0.4’lük bir düşüş ile pound başına 2.574 dolardan işlem gördü. Nisan vadeli bakır kontratı Şanghay’da yüzde 1 gerileyerek ton başına 41,260 yuandan (6,603 dolar) kapanış yaptı.

LME’de kurşun gerilerken alüminyum ve kalay yükseldi.