Advertisement

Yunanistan tahvil ve hisse senetleri, Başbakan Alexis Tsipras'ın uluslararası kreditörler ile yaşadığı tartışmalarda geri adım atmamasının ardından, geriledi.

Satış dalgası 3 yıl vadeli Yunan tahvil faizinde 2012'den bu yana kaydedilen en büyük artışa neden oldu. Hisse senetleri Piraeus Bank öncülüğünde gerilerken, Yunan bankaları Bank of America Merrill Lynch'in Euro Financial High Yield Index'teki en kötü performansı sergiledi.

Tsipras dün Parlamento'da yaptığı bütçe konuşmasında 28 Şubat'ta sona eren fonlama planından vazgeçme niyetini yineledi ve Haziran'a kadar finansman sağlamak amacıyla yeni bir anlaşma imzalamak istediğini söyledi. Euro Bölgesi maliye bakanları konuyu görüşmek üzere Çarşamba günü acil bir toplantı yapacak.

Londra'da bulunan Commerzbank küresel hisse senedi ekonomisti Peter Dixon "Eğer bu taahhütlere uyacaklarsa uçuruma çok yaklaşmışlar demektir. Çözüm arayışı olsa da henüz ilerleme kaydedilmiş değil. Bu da piyasalarda kayba yol açacaktır" diye konuştu.

3 yıl vadeli Yunanistan tahvil faizi 366 baz puan yükselerek Londra saati ile 11:54'te yüzde 21.66 oldu. Tahvilin fiyatı 1.000 euro başına 67.945 oldu. ASE Endeksi ise banka hisseleri öncülüğünde yüzde 6 geriledi. Hisse senedi volatilitesi 2011'in son haftasından bu yana en yüksek seviyeye çıktı.