Advertisement

Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD) konu ile ilgili bilgi sahibi üç kişinin ifadelerine göre, Borsa İstanbul’un ilk halka arzı öncesinde Türkiye’nin hisse senedi borsasından azınlık hissesi almayı planlıyor.

İşlemin gizli olması nedeniyle isimlerinin açıklanmasını istemeyen kişilerin ifadelerine göre EBRD, Borsa İstanbul AŞ’nin yüzde 5’inden fazlasını satın alım yapmak için ileri aşamada görüşmeler gerçekleştiriyor. Bilgi sahibi kişilerden biri söz konusu anlaşmanın, Borsa İstanbul’un yatırım şirketleri Silver Lake ve Warburg Pincus'a azınlık hisseleri satışını tamamlamasının ardından duyurulabileceğini belirtti.

Borsa İstanbul’un 2016 yılına kadar kamuya hisse senedi satışı gerçekleştirmesine yardımcı olacak ve teknoloji ve uzmanlık sağlayacak yatırımcılar aradığını belirtildi. EBRD ve Borsa İstanbul, 2013 yılında Baklanları, merkezi Asya’yı ve Doğu Akdeniz’i kapsayan bir işbirliği anlaşması imzalamıştı.

2013 yılında gerçekleştirilen yapılandırma, Türkiye’nin hisse senedi, tahvil, türev ve kıymetli metal piyasalarını tek bir çatı altında topladı. Aynı yıl Borsa İstanbul yüzde 5’lik bir hissesini Nasdaq OMX Group Inc.’e sattı. Nasdaq, konuya yakın başka bir kişinin verdiği bilgiye göre, hissesini yüzde 7’ye çıkarmayı planlıyor.

Bir EBRD yetkilisi konu ile ilgili yorum yapmayı reddederken, Borsa İstanbul yetkilisi konu hakkında yorum almak için yapılan çağrılara yanıt vermedi. Bir Nasdaq sözcüsü de değerlendirme talebini geri çevirdi.

BU HABERE YORUM YAZ
 
11 Şubat 2015 Çarşamba, 16:33 Misafir bilgi almaya çalışan kişiyi de kimse sallamamış.