Advertisement

ABD Temsilciler Meclisi, Beyaz Saray'ın veto tehdidine rağmen Keystone XL petrol boru hattının kurulmasına ilişkin yasa tasarısını onayladı.

ABD Temsilciler Meclisi, Kanada'nın Alberta eyaletinden başlayıp ABD'nin Nebraska eyaletindeki başka bir boru hattına bağlanması öngörülen Keystone XL petrol boru hattıyla ilgili yasa tasarısını 152'ye karşı 270 oyla kabul etti.

Tartışmalı tasarı, ABD Senatosu'nda da yapılan bazı değişikliklerin ardından 30 Ocak'ta onaylanmıştı.

Revizyonlar nedeniyle Temsilciler Meclisi'ne dönen yasa teklifi, bu akşam yapılan oylamayla Kongre'nin her iki kanadında da geçmesine rağmen veto engelini aşabilmek için gereken üçte ikilik çoğunluğa ulaşamadı.

Tasarı son olarak ABD Başkanı Barack Obama'nın onayına sunulacak. Ancak Obama'nın tartışmalı projeye ilişkin yasa tasarısını veto etmesi bekleniyor.

Obama, Keystone XL ile ilgili son açıklamasında, projenin ABD yerine Kanada'ya yarar sağlayacağını belirterek, "Bu proje Kanadalı petrol şirketleri ve Kanada petrol sektörü için çok iyi ancak Amerikalı tüketicilere büyük bir faydası olmayacak" ifadelerini kullanmıştı.

Beyaz Saray Sözcüsü Josh Earnest da Senato'da yapılan oylama öncesinde düzenlediği basın brifinginde, Başkan Obama'nın söz konusu yasa tasarısını desteklemediğini hatırlatarak, "Keystone tasarısına yönelik yaklaşımımız gayet iyi biliniyor. Eğer, yasa tasarısı Kongre'den geçerse, Başkan (Obama) bunu imzalamayacak" açıklamasını yapmıştı.

Earnest, Obama'nın tasarıya mesafeli davranmasına gerekçe olarak ABD Dışişleri Bakanlığı'nın projeyle ilgili değerlendirmesinin henüz tamamlanmamış olmasını göstermişti.

AA