Advertisement

Avusturya'nın, Fransa'dan, HSBC bankası ile bağlantılı vergi kaçıran kişilerin isimlerini ve bilgilerini istediği bildirildi.

Maliye Bakanı Johann Georg Schelling, gazetecilere yaptığı açıklamada, hukuki yardım talebinin Fransa'ya gönderildiğini ve cevap beklediklerini söyledi.

HSBC bankasının hesapları kullanılarak yapılan vergi kaçakçılığına ilişkin, Avusturya bağlantılı 400 vakanın tespit edildiği ve bunların arasında futbolcu ve silah satıcıları gibi önemli isimlerin yer aldığı belirtiliyor.

Avusturya ile bağlantılı vergi kaçakçılığı miktarının 1,2 milyar dolar olduğu ve yaklaşık bin 200 banka hesabının olayla ilintili olduğu ileri sürüldü. Avusturya Başbakanı Werner Faymann da vergi kaçıranların cezalandırılması için Avrupa kapsamında bir mücadelenin önemine değindi.

Sızdırılan belgelere göre, HSBC Bankası'nın "varlıklı müşterilerinin İsviçre'deki hesapları üzerinden vergi kaçırmalarına yardımcı olduğu" iddia edilmişti.

AA

BU HABERE YORUM YAZ
 
12 Şubat 2015 Perşembe, 10:54 Misafir haber gerçekten ibretlik, avusturya ilk önce kendi bankalarına yatan kaçak paraların hesabını versin!!!