Advertisement

Euro dolar karşısında, Euro Bölgesi maliye bakanlarının gerçekleştirilen toplantıda Yunanistan’ın kurtarma programı ile ortak bir sonuca ulaşmada başarısız olmalarının ardından geriliyor.

Euro önemli para birimlerinin çoğu karşısında, Euro Grubu Başkanı Jeroen Dijsselbloem’in gazetecilere görüşmelerin 16 Şubat’ta devam edeceğini söylemesinin ardından değer kaybetti. Çarşamba günü gerçekleştirilen müzakereler, yaklaşık 6 saat sürdü.

Melbourne’da bulunan National Australia Bank Ltd. kıdemli ekonomistlerinden David DeGaris, “Daha fazla sayıda Avrupa Birliği (AB) liderinin önümüzdeki günlerde toplanacak olması ile gelecek birkaç gün oldukça volatil olabilir” dedi.

Euro dolar karşısında yüzde 0.2 gerileyerek Tokyo saati ile 08:53’te 1.1311 dolardan işlem gördü. Euro yen karşısında yüzde 0.4 düşüş ile 136.07 yene geldi. Yen dolar karşısında yüzde 0.1 güçlenerek Tokyo saati ile 12:42’de 120.29 yenden işlem gördü.

Dijsselbloem Brüksel’de yapılan basın toplantısında, “Pek çok konu ile ilgili görüştük ancak ileriki adımların nasıl atılacağı ortak bir sonuca ulaşamadık” dedi.

Yen 16 önemli para birimi karşısında, Avustralya’da işsizliğin yükselmesi ve Yunanistan’ın kreditörleri ile bir anlaşmaya varmada başarısız olmasının ardından toparlandı. Yendeki toparlanmada güvenli varlıklara artan talep etkili oldu.

Bloomberg Spot Dolar Endeksi Çarşamba günü yüzde 0.5 yükselerek 1,174.87 puan ile Aralık 2004’ten bu yana en yüksek kapanışı yapmasının ardından yatay bir seyir izliyor.