Advertisement

Japonya Başbakanı Shinzo Abe, ekonomik büyümeyi destekleme çabaları kapsamında kurumsal vergileri düşürdü, satış vergisi artırımını erteledi ve çocuklar için vergiden muaf bir yatırım programı planlıyor. Ancak Abe zengin insanların ülkeyi terk ederken hiçbir vergi ödememelerine set çekti.

İktidarda bulunan Liberal Demokratik Partisi,  bu ay parlamentoda bir yasa tasarısı sunmayı planlıyor. Söz konusu teklif, 100 milyon yenden (840,000 dolar) fazla finansal varlığı olan kişilerin yurt dışına taşınma öncesinde tahsil edilmemiş sermaye kazançları üzerinden vergi ödemesini öngörüyor. Önemli ekonomiler arasında en büyük borç yüküne sahip olan Japonya, vergide Kanada ve Fransa gibi ülkeleri yakalamaya ilerliyor.

Tokyo’daki Daiwa Institute of Research vergi araştırmaları yöneticisi Kazuhiro Yoshii, “Abe’nin zenginler üzerindeki vergileri artırmaktan başka bir seçeneği yok. Söz konusu vergi artırımı, ortalama maaş kazananların Abenomics’in onlar için ne yaptığı sorgulaması ile ilgili Abe’ye olumsuz etki etmez” dedi.

Nomura Research Institute’un araştırmasına göre, 2013 yılında Japonya’da 1 milyon kadar hane halkı 100 milyon yenden fazla net finansal varlık sahibi idi. Tokyo’daki Chuo Law School profesörlerinden Shigeki Morinobu’ya göre her yıl bu düzeyde varlık sahibi olan yaklaşık 100 ile 200 arasında kişi ülkeyi terk ediyor.