TVRadyo

Fitch: Türkiye'nin dayanıklılığı test edilecek

Fitch: Türkiye

Fitch, "Türkiye'nin dayanıklılığı Fed ve jeopolitik risklerle test edilecek. Portföy yatırımları ile kısa vadeli borçların cari açık finansmanındaki payı azaldı" ifadelerini kullandı.

13 Şubat 2015 Cuma, 08:59 Güncelleme: 16 Şubat 2015 Pazartesi, 10:46

Uluslararası derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings, "Türkiye'nin cari açığı iyileşiyor ancak kalıcılık önemli" açıklamasında bulundu. Fitch, Türkiye ekonomisindeki yeniden dengelenmenin kırılganlığı azaltacağını belirtti.

Beklenenden zayıf Euro Bölgesi toparlanmasının iyileşmeyi geciktireceğini ifade eden Fitch, "Türkiye'nin dayanıklılığı Fed ve jeopolitik risklerle test edilecek. Portföy yatırımları ile kısa vadeli borçların cari açık finansmanındaki payı azaldı" ifadelerini kullandı.

Türkiye'nin cari işlemler açığında geçtiğimiz yıl sağlanan düşüşün ekonominin yeniden dengelenme için kapasitesi olduğunu kanıtladığına işaret eden Fitch Ratings, bu yeniden dengelenmenin sürekliliği, sağlamlığı ve yatırımcı güveninde ani değişiklere kırılganlığını azaltma boyutunun Türkiye'nin kredi notuna ilişkin değerlendirmenin önemli bir parçası olduğunu bildirdi.

Porftöy yatırımlarının ve kısa vadeli borçlanmanın Türkiye'nin cari işlemler açığının finansmanlarındaki paylarının yüzde 81'den yüzde 56'ya gerilemesinin, cari açık finansmanının kalitesinde iyileşmeye işaret ettiğini belirten Fitch, portföy yatırımları değişmezken, kısa vadeli borçlanmada keskin bir düşüş olmasının, bankalar ve şirketlerin uzun vadeli borçlanmaya döndüklerine işaret ettiğini vurguladı. Fitch, gerek bankalar, gerekse şirketlerin uzun vadeli borçları çevirme oranlarının yüzde 100'ü aştığına işaret etti.

Cari işlemler açığında daralma ve net sermaye girişmelerinde uzun vadeli enstrümanlara kaymanın Türkiye'nın dış finansmanının sürdürülebilirliğini artıracağını belirten Fitch, bunun için cari işlemler açığındaki iyileşmenin kayda değer ve kalıcı olması gerektiğini vurguladı. Fitch, cari işlemler açığında geçmişte görülen iyileşmelerin geçici olduklarını hatırlattı.

Yüksek yabancı doğrudan yatırımının Türkiye'nin cari işlemler açığı finansmanı karışımını iyileştireceğini belirten Fitch, Türkiye'nin dış finansmanınn son yıllarda şoklara dayanıklı olduğuna, ülkenin sermaye girişinde ani bir durma ile karşı karşıya kalmadığına da dikkat çekti. Bununla birlikte bu direncin, esnekliğin 2015 yılında ABD para politikasında sıkılaştırma ve jeopolitik risklerle test edilebileceğini ifade eden Fitch, beklenenden zayıf bir Euro Bölgesi toparlanmasının da Türkiye'nin cari işlemler açığında düzelmeyi yavaşlatabileceğini vurguladı.

Fitch, geçen yılın ekim ayında Türkiye'nin "BBB-" olan kredi notunu teyit etmiş, görünümü ise durağanda bırakmıştı.

Fitch'in, bir sonraki değerlendirmesini 20 Mart Cuma günü yapması bekleniyor.

ÖNE ÇIKAN HABERLER
PİYASA ÖZET
Son %
BIST 100 95.350 0,49
USD/TRY 6,2966 -1,38
EUR/TRY 7,3687 -1,12
EUR/USD 1,1696 0,25
FAİZ 25,32 0,00
ALTIN/ONS 1.203,76 0,45
BRENT 79,04 0,01
Yukarı