Advertisement

(23:00'da güncellendi)

ABD hisse senetleri, Yunanistan'ın yarın kurtarma programını uzatma talebinde bulunacağı yönündeki haberler ile rekor seviyelerde dalgalı seyrederken, euro yükseldi ve ABD tahvilleri geriledi. Petrol önceki kayıplarını geri çevirdi ve kıymetli metaller geriledi.

Standard & Poor's 500 Endeksi New York saati ile 15'te yüzde 0.1 yükselerek rekor seviyelerde seyretti. Stoxx Europe 600 Endeksi günü yüzde 0.1 yukarıda tamamladı. 3 yıl vadeli Yunanistan tahvil faizi yükselerek yüzde 18.62 oldu. 10 yıllık Portekiz tahvil faizi ise rekor düşük seviyeye yaklaştı. 10 yıl vadeli ABD tahvil faizi ise bu yılın en yüksek seviyesine yaklaştı. Euro dolar karşısında yüzde 0.6 değer kazanarak 1.1413 oldu. ABD gösterge petrolü yüzde 0.5 gerilerken, altın yüzde 1.6'lık düşüşle 1,207.80 dolara geldi.

Konuya yakın kaynaklardan alınan bilgiye göre Yunan hükümeti kredi anlaşmasını 6 aylığına uzatma talebinde bulunabilir. Bu yönde bir adım ülkenin kreditörler ile arasındaki sorunun çözümünde kilit rol oynayabileceği belirtiliyor.

Aynı kaynak, Başbakan Alexis Tsipras önderliğindeki hükümetin bu çağrıyı yarın yapmak istediğini Brüksel'deki gazetecilere aktardı. Yunanistan ve kredi veren kurumlar arasındaki müzakerelerin bu uzatma süresinin kredi anlaşmasına eklenmesi şartıyla sürdüğü belirtiliyor.

(23:00'da güncellendi)