Advertisement

Güney Kore Merkez Bankası, 4. ayda da rekor düşük seviyedeki faiz oranında değişikliğe gitmeme kararı aldı. Politika yapıcılar, ılımlı büyüme ve enflasyon ile ilgili iyimserliklerini ifade ettiler.

Güney Kore Merkez Bankası, 7 günlük repo oranını yüzde 2 seviyesinde tuttu. Bloomberg anketine katılan 16 ekonomistin tümü kararı doğru şekilde tahmin etti. Merkez bankası 2014’te yaptığı indirimler ile oranda 50 baz puan düşüş gerçekleştirdi.

Güney Kore, dünya genelinde on ikiden fazla merkez bankasının büyümeyi desteklemek ve fiyat artışlarını canlandırmak için bu yıl para politikasında genişlemeye gitmesine rağmen şu an için sıkı bir duruş sergiliyor. Kore Merkez Bankası Başkanı Lee Ju Yeol Salı günü yaptığı açıklamada mevcut faiz oranının ekonomiye engel teşkil etmediğini ve ekonominin ılımlı bir toparlanma göstereceğini söyledi.

Daewoo Securities Co. sabit gelir analistlerinden Yoon Yeo Sam, “Merkez bankası acele etmiyor ancak faiz oranını düşürecek. İlk çeyrekte büyümenin o kadarda güçlü gelmemesi ile birlikte bankanın toparlanma ile ilgili duruşunu sürdürmesi zor olacak” dedi.