Advertisement

Yunanistan Hükümet Sözcüsü Gavriil Sakelaridis, hükümete ültimatomlarla şantaj yapılamayacağını söyledi. 

Sakelaridis, yaptığı açıklamada dün Brüksel'de gerçekleşen Euro Bölgesi maliye bakanları toplantısı ve Yunanistan'ın borç müzakerelerinin çıkmaza girmesi konusuna değinerek, "Hükümete ültimatomlarla şantaj yapılamaz" dedi.

Yunanistan'ın memorandumun uzatılması ile ilgili ültimatomu reddettiğini ve teknokrat değil siyasi çözüm arzu ettiğini vurgulayan Sakelaridis, "Silah tehdidi bile olsa memorandumun uzatılmasını istemeyeceğiz. Baskı şu an sadece Yunanistan üzerinde değildir, diğer tarafta da baskı olduğundan eminiz, blöf yapmıyoruz" ifadelerini kullandı. 

Sakelaridis, hükümetin müzakerelerde karşılıklı fayda sağlayacak bir çözümden yana olduğunu ve bu konuda tüm tarafların anlaşması gerektiğini belirterek, dünkü Eurogroup toplantısında bir uzlaşma ortamının olmadığını, ancak çözüm yolu için istişarenin süreceğini kaydetti. 

Sakelaridis, Avrupa Komisyonu'nun Ekonomi ve Mali İşlerden sorumlu üyesi Pierre Moscovici'nin dün Maliye Bakanı Yanis Varufakis'e sunduğu metinde, "ülkede insani krizden " söz etmesinin önemli olduğu değerlendirmesinde bulunarak, bu krizin önlenmesi için hükümete imkan verilmesi gerektiğini söyledi.

Bazı Avrupalı ve özellikle Alman yetkililerin Maliye Bakanı Yanis Varufakis'in görevinden uzaklaştırılması talepleriyle ilgili soruları da yanıtlayan Sakelaridis, bu konudaki haberleri gördüğünü, ancak doğru olduğuna inanmak istemediğini ifade etti.


- "Yunanlılar şantaja gelmez"

Yunanistan Savunma Bakanı ve koalisyon hükümetinin küçük ortağı ANEL Partisi lideri Panos Kammenos ise sosyal medya aracılığıyla yaptığı açıklamada, "Hiçbir şekilde memorandumun uzatılmasını istemeyeceğiz, sona kadar gitmek için elimizde halkın talimatı var. Tüm Yunanlılar tek bir ağızdan 'hayır' diyoruz, bizler şantaja gelemeyiz" ifadelerini kullandı. 

Eurogroup, Yunanistan ile yeni bir anlaşmanın müzakere edilmesi için Atina'nın mevcut kalkınma programının uzatılması talebinde bulunması gerektiğini savunmuş ve bunun için hükümete 5 gün süre tanımıştı.

AA

BU HABERE YORUM YAZ
 
18 Şubat 2015 Çarşamba, 12:19 Misafir borç alan emir alır, borcunu ödemezsen emir ve şantaja boyun eğeceksin yunanistan. borcun gsmh nın 5 i geçmiş durumda nefes alacak halin kalmamış ülken batmış sen hala tribünlere oynuyorsun.