Advertisement

Halkbank, 2014 yılında 2,2 milyar TL net kar elde etti.

Halkbank açıklamasına göre, toplam kredilerini 2013 yıl sonuna göre yüzde 20 artırarak 134,5 milyar TL'ye yükselten Halkbank'ın nakdi kredileri de yüzde 20 artışla 102 milyar TL'ye ulaştı.

Halkbank'ın toplam aktifleri bir önceki yıla göre yüzde 11 artışla 155,4 milyar TL olurken, toplam mevduatı ise 104 milyar TL olarak gerçekleşti.

Banka 2014 yılını 2,2 milyar TL net karla kapattı.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Halkbank Genel Müdürü Ali Fuat Taşkesenlioğlu, 2014 yılında bankacılık sektörünün karlılık oranlarında düşüş yaşandığını ancak Halkbank'ın hedefleriyle uyumlu sonuçlar elde ettiğini belirterek, şunları kaydetti:

"ABD ekonomisindeki toparlanmaya rağmen, hem Avrupa hem de Japonya'nın yanı sıra gelişmekte olan ekonomilerde de büyümenin yavaş seyrettiğini görüyoruz. Avrupa Merkez Bankası'nın (ECB) genişleyici para politikaları ise özellikle gelişmekte olan ekonomiler için ABD Merkez Bankası'nın (Fed) tahvil alım programına son vermesinin yarattığı etkiyi dengeleyen bir unsur olarak karşımıza çıkıyor. Ayrıca enerji maliyetlerinde meydana gelen düşüşün de küresel büyüme üzerinde etkili olması bekleniyor. Dolayısıyla 2015 yılında ekonomik göstergelerin olumlu seyredeceğini söyleyebiliriz. Türkiye'nin istikrarlı büyümesini sürdürmesine katkıda bulunacak bu durumun bankacılık sektörünün karlılık oranlarında da artışa neden olmasını bekliyoruz."

Halkbank'ın marka ve piyasa değerini artırmak için 2015-2020 yılları arası için yeni bir yol haritası belirlediklerini aktaran Taşkesenlioğlu, "Halkbank'ın bilanço büyüklüğünü 5 yıl içinde 100 milyar doların üzerine çıkarmayı hedefliyoruz. Bu hedefimiz doğrultusunda ilk adımları 2015 yılında atacağız. Bu yıl aktif toplamında ve mevduatta yüzde 13 ila 15 arasında büyümeyi hedefliyoruz. Verimliliği merkeze alarak yürüteceğimiz bu çalışmalar sonucunda 2015 yılında özkaynak karlılığımızın yüzde 20'nin üzerinde gerçekleşmesini hedefliyoruz" ifadelerini kullandı.

KOBİ kredilerinde yüzde 28 artış

Taşkesenlioğlu, Halkbank'ın 2014 yılında da KOBİ'lere finansman desteği sağlamayı sürdürdüğünü vurgulayarak, girişimcilik kültürünün yaygınlaşması için "Girişimci Kredisi" ürününü geliştiren Bankanın, Avrupa Yatırım Bankası ile imzaladığı kredi protokolüyle de firmaların yeni ve tevsi yatırımları ile işletme sermayesi ihtiyaçlarının finansmanı için 200 milyon avroluk finansman sağladığını anlattı.

Halkbank'ın, yürüttüğü bu çalışmalar sonucunda KOBİ kredilerinde yüzde 28 artış elde ettiğini belirten Taşkesenlioğlu, bu alandaki kredilerin 39,2 milyar TL'ye yükseldiğini bildirdi.

Ali Fuat Taşkesenlioğlu, reel sektörü desteklemeye ara vermeden devam edeceklerinin altını çizerek, "2014 yılında pek çok alanda sektöre özel ürünler geliştirerek müşterilerimizin ihtiyaçlarını karşılamayı hedefledik. 76 yıldır KOBİ bankacılığı denince ilk akla gelen kurum olmamız da bu hedefimiz doğrultusunda attığımız adımların sonuç verdiğini ortaya koyuyor. 2015 yılında da yenilikçi ürün ve hizmetlerimizi artıracak, reel sektörün ihtiyaçları için finansman yaratmaya devam edeceğiz. Bu alanda yüzde 16 ila 18 arasında büyüme hedefliyoruz" değerlendirmesinde bulundu.

 

AA