Advertisement

Japonya hisseleri, Japonya Merkez Bankası’nın (BOJ) parasal genişlemeyi sürdürmesinin ardından ve Yunanistan’ın kreditörleri ile olan anlaşmazlığı çözeceği spekülasyonları ile yükseliyor.

Ülkenin en büyük bankası Mitsubishi UFJ Financial Group Inc. yüzde 2.6 prim yaptı. Asahi Glass Co., Nomura Holdings Inc.’in hisse senedi üzerindeki tavsiyesini yükseltmesinin ardından yüzde 2.3 artış kaydetti. Lastik üreticisi Bridgestone Corp., temettü tahminini yükseltmesi ile yüzde 3.3 değerlendi. Electric Power Development Co. yüzde 10 geriledi.

Topix endeksi, yüzde 1.2 yükselerek Tokyo saati ile 12:50’de 1,480.09 puan oldu. Endeks Salı günü Aralık 2007’den bu yana en yüksek seviyeden kapanış yaptı. Nikkei 225 Stock Average yüzde 1 artış ile 18,168.19 puana geldi. Yen dolar karşısında, Salı günü yüzde 0.7 zayıflamasının ardından 119.13 yenden işlem gördü.

Japonya Merkez Bankası (BOJ), rekor düzeydeki parasal teşvikte değişiklik yapmayarak sürdürme kararı aldı. Alınan kararda BOJ Guvernörü Haruhiko Kuroda’nın resesyondan toparlanmayı canlandırma çabaları ve enflasyondaki yavaşlama ile mücadeleyi sürdürmesi etkili oldu. Merkez bankası, Çarşamba günü Tokyo’da yapılan açıklamaya göre parasal tabanı yıllık bazda 80 trilyon yen (670 milyar dolar) seviyesinde artıracak.