Advertisement

PSA Peugeot Citroen, harcamaları düşürmesinin ardından 3 yıldan bu yana ilk kez yıllık kar elde etti. Peugeot, bir tesisi kapatarak maliyetleri düşürdü, işten çıkarmalar gerçekleştirdi ve yeni otomobil modelleri üzerindeki harcamaları azalttı.

Paris merkezli şirketin yaptığı açıklamaya göre faaliyet geliri, 2014 yılında 905 milyon euro (1 milyar dolar) seviyesinde gerçekleşerek beklentilerin altında kaldı. Bir önceki yıl 364 milyon euro kayıp verilmişti. Bloomberg anketine katılan 12 analistin ortalama tahmini faaliyet gelirinin 953.2 milyon euro geleceği yönündeydi.

Peugeot, doymuş Avrupa otomobil piyasasının dışına genişlemek amacıyla Çin’in Dongfeng Motor Corp. şirketi ile birlikte çalışmaya başlamasının ardından faaliyet dışı pozitif nakit akışına hedeflenenden iki yıl önce ulaştı. Peugeot yaptığı açıklamada faaliyet dışı nakit akışında 2017’ye kadar olan periyotta 2 milyar euro oluşturabileceğini belirtti.

CEO Carlos Tavares, “Yeniden yapılanma planımızın önündeyiz” dedi.

Peugeot’un tek seferlik kazançlar hariç faaliyet dışı nakit akışı geçtiğimiz yıl total olarak 2.18 milyar seviyesindeydi.