Advertisement

Yunanistan'ın kurtarma programına ilişkin görüşmeler sürerken, Almanya anlaşma için kapıyı açık bırakıyor. Yetkililer Cuma günü Brüksel'de Euro Bölgesi maliye bakanları arasındaki görüşmeye hazırlanıyor.

Alman hükümetinden bir yetkili, Yunanistan'ın Euro Bölgesi ülkelerine daha önce sunduğu bir teklifi müzakereler için temel olarak gördüklerini ve yeni bir taslağa ihtiyaç duyulmadığını söyledi.

Yunanistan'ın 240 milyar euroluk kurtarma paketine en büyük yardımı yapan Almanya'nın bu tavrı, gün içinde Maliye Bakanı Wolfgang Schaeuble'nin Atina'nın Euro Bölgesi yetkililerine yaptığı programı 6 ay uzatma teklifini reddetmesinden bir geri adım olarak algılanabilir. Bakanlığa göre Schaeuble yine de Cuma günkü toplantıya katılacak.

Avrupa Komisyonu Sözcüsü Margaritis Schinas, Başkan Jean-Claude Juncker'in Yunanistan'ın teklifini olumlu bir adım olarak değerlendirdiğini ve bu hamlenin uzlaşma yolunu açabileceğini belirttiğini aktardı.

Yunanistan tahvilleri yükselirken, 3 yıllık tahvil faizi 30 baz puan gerileyerek Atina saati ile 17:56'da yüzde 17.07 oldu. Yunanistan hisse senetleri ise yükselişi ikinci güne taşıdı. Atina Borsası günü yüzde 1.1 yükselişle tamamladı.

Yunanistan'da, Euro Bölgesi'ne mali programın uzatılması için yapılan resmi başvurunun Almanya tarafından reddedilmesine rağmen, Euro Bölgesi toplantısından olumlu bir karar çıkacağı beklentisi hakim.

Yunanistan Başbakanlık Bürosundan yapılan yazılı açıklamada, "Yunan hükümeti Euro Bölgesi kredi sözleşmesinin 6 ay uzatılmasını isteyen bir mektup sundu. Cuma günü yapılacak Euro Bölgesi zirvesinde iki seçeneği bulunuyor. Yunan talebini kabul edecek ya da reddedecek. Kimin çözüm istediği, kimin istemediği burada belli olacak" denildi.

Almanya Maliye Bakanlığı Sözcüsü Martin Jaeger'in kararını değerlendiren Yunan hükümetinin üst düzey bazı yetkilileri ise uzatılma talebinin Berlin'e değil, Euro Bölgesi'ne yapıldığına dikkati çekerek, her şeyin Cuma günkü toplantıda belli olacağı yönünde görüş belirtiyor.

Yunanistan'ın Euro Bölgesi'ne mali programın uzatılması için bugün yaptığı resmi başvuruya Almanya'dan olumsuz yanıt gelmişti. Almanya Maliye Bakanlığı sözcüsü Jaeger, Alman Haberi Ajansı'na (DPA) yaptığı açıklamada, Yunanistan'ın başvuru mektubunun "somut çözüm önerileri" içermediğini savunarak, Atina hükümetinin kalkınma programının koşullarını yerine getirmeden finansal bir köprü kurmayı amaçladığını belirtmişti.

Yardım anlaşmaları

Yunanistan ile Avrupa Birliği (AB), Avrupa Merkez Bankası (AMB) ve Uluslararası Para Fonu (IMF) arasında imzalanan yardım anlaşmaları, krediler karşılığında Yunanistan'ın aşamalı olarak yerine getirmesi gereken bir dizi yükümlükler içeriyor. Avrupalı kreditörler, Yunanistan ile mali program konusunu yeniden müzakere etmek için, Atina'nın yardım anlaşmaları (Memorandumlar) kapsamında üstlendiği sorumluluklarını yerine getirmesi konusunda temel prensipleri kabul etmesini istiyor.

Alexis Tsipras başkanlığındaki yeni Yunan hükümeti ise sert kemer sıkma tedbirleri içeren yardım anlaşmalarını tümüyle kabul etmediğini belirterek, ortaklarıyla yeni bir anlaşma sağlanıncaya kadar, anlaşmalarda "Kredi Sözleşmesi" olarak adlandırdığı finansal bölümle ilgili maddelerin altı ay süreyle uzatılmasını talep ediyor.