Advertisement

Petrol Ürünleri İşverenler Sendikası (PÜİS) Genel Başkanı İmran Okumuş, "EPDK'nın bugün aldığı tavan fiyat kararı serbest piyasaya müdahale niteliğindedir ve bizim açımızdan kabul edilemez bir karardır" dedi.

Okumuş, yaptığı yazılı açıklamada, Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu'nun (EPDK) akaryakıtta tavan fiyat kararının sektörün yapısını bozacağını ve telafisi mümkün olmayan hasarlar bırakacağını ifade etti.

EPDK'nın tavan fiyat uygulamalarını ''piyasaya müdahale'' olarak değerlendiren Okumuş, kararın yabancı yatırımcıların yatırım planlarını yeniden gözden geçirmelerine ve yatırımlarından vazgeçmelerine neden olacağını belirtti.

Okumuş, "Piyasada faaliyet gösteren çok sayıdaki yerli sermayeli şirketimiz de bu karar nedeniyle yatırım planlarını askıya alıp, belki de yatırım ortamının daha iyi olduğunu düşündükleri başka sektörlere kayacaklardır" ifadesini kullandı.

Tüketicilerin yüksek fiyatla akaryakıt satın almasının temel sebebinin Türkiye'deki vergilendirme politikası olduğunu belirten Okumuş, "Bu hususun kamuoyu tarafından bilinmesini özellikle istiyoruz. Akaryakıt fiyatlarında tüketiciyi tatmin edecek bir indirim sağlanmak isteniyorsa, bunun yolu tavan fiyat uygulamasından değil, akaryakıt ürünleri üzerinden alınan vergilerin düşürülmesinden geçer" ifadelerini kullandı.

Okumuş, şu değerlendirmelerde bulundu:

"EPDK, gerçekten sağlıklı bir piyasa yapısının oluşmasını arzu ediyorsa, bunu 'tavan fiyat'la değil, aksine 'taban fiyat' uygulayarak gerçekleştirebilir. Zira, bu piyasayı bozan temel unsur, akaryakıt kaçakçılığı ve maliyetin altındaki fiyatlarla yapılan satışlardır.

EPDK'nın tavan fiyat uygulama konusunda gösterdiği hevesi, bir kez olsun taban fiyat uygulamasında da göstermesini bekliyor ve bu konuda kendilerini göreve davet ediyoruz."

AA

BU HABERE YORUM YAZ
 
23 Şubat 2015 Pazartesi, 15:04 Misafir sayın başaknım neden kararı mahkemeye götürmüyorsnuz?