Advertisement

Yunanistan’ın Euro Bölgesi üyeleri ile kurtarma paketinin şartları konusunda yaptığı görüşmeler Cuma günü yapılacak toplantı ile devam ederken, tahvil sahipleri bir anlaşmaya varılacağı konusunda sürpriz şekilde iyimser görünüyor.

Commerzbank AG’den stratejistler, Yunanistan’ın eurodan çıkış ihtimalini yüzde 50 olarak görürken, Barclays Plc stratejistleri çıkış riskinin 2012’deki borç krizi döneminden bile yüksek olduğunu belirtiyor. Ancak Bloomberg Yunanistan Ülke Tahvili Endeksi, parası riskte olan kişilerin Yunanistan’ın Euro Bölgesi’nden çıkışı ile ilgili olasılıkta kayda değer bir artış görmediklerini gösteriyor.

Yunan tahvillerinin piyasa değeri ağırlıklı göstergesi olan endeks, Çarşamba günü kapanışta 90.05 seviyesinde idi. Endeksin söz konusu seviyesi, 5 yıllık ortalamasının yüzde 24 yukarısında ve 2012’de ulaştığı 17.2 seviyesinden 5 kattan fazla yüksek seviyede. 2012 yılında Yunan tahvillerindeki düşüş ülkeyi kurtarma paketini kabul etmeye ve tarihteki en büyük borç düzenlemesini uygulamaya itmişti.

Kopenhag’daki Danske Bank A/S baş analisti Allan von Mehren, “Bu sefer her şey daha sakin. Eğer 2012’ye geri dönerseniz tüm sistemin çökebileceğine dair bir korku olduğunu görürsünüz. Çoğu insan bir çözüm bekliyor” dedi.

Yunanistan’da Ocak ayında yapılan seçimleri kemer sıkma önlemlerine karşı çıkan Syriza partisinin kazanmasının ardından Yunan tahvillerinde hala değer gördüklerini belirten Pacific Investment Management Co. ve hedge fonu Greylock Capital Management iyimser görüş dile getirenler arasında yer alıyor.

BU HABERE YORUM YAZ
 
20 Şubat 2015 Cuma, 18:45 Misafir he ya yunanistan krizi çözülerek, küresel ekonomi düzlüğe çıkacak, borsalar ralli, altın baş aşağı.