Advertisement

Eurogroup Başkanı Jeroen Dijsselbloem, Yunanistan'ın kurtarma programını 4 aylığına uzattıklarını açıkladı. Yunanistan'ın mali programın 6 ay uzatılması için dün resmen başvurmasının ardından olağanüstü toplanan Euro Bölgesi maliye bakanları, anlaşmazsa gelecek ay nakitsiz kalacak Atina'yı kırmızı çizgilerinden geri adım atmaya zorladı.

Programın esnekliğe sahip olduğunu ifade eden Dijsselbloem olumlu bir sonuca ulaşmak için ümitleri olduğunu belirtti. Cuma günkü toplantının güven inşası açısından önemli olduğunu ifade eden Dijsselbloem, zorlu bir görüşme yaptıklarını söyledi.

Toplantı sonrası gazetecilere konuşan Avusturya Maliye Bakanı Jörg Schelling, Yunanistan'ın şartları yerine getirmesi gerektiğini ve Pazartesi günü bir liste hazırlaması gerektiğini belirtti.

Schelling Troyka'nın Pazartesi günü hazırlanacak listeyi desteklemesi halinde Eurogroup'un anlaşmayı onaylayacağını belirtti.

Euro Bölgesi maliye bakanlarının ortak açıklamasında, mali programın 4 ay uzatılması karşılığında Yunanistan'ın geçmiş tüm taahhütlerine bağlı kalacağı, ekonomik toparlanmaya ve mali istikrara zarar verecek tek taraflı adımlardan kaçınacağı ve AB Komisyonu, Avrupa Merkez Bankası ve IMF'nin oluşturduğu troykanın denetiminde tutulacağı kayda geçirildi. Ortak açıklamada Yunanistan'ın 4 ay vade uzatımı karşılığında yapacağı reformları Pazartesi günü troykaya sunacağı ve ancak onay alması halinde kredi akışının başlayacağı belirtildi.

Açıklamada, AB Komisyonu, Avrupa Merkez Bankası ve IMF için Atina'nın tepkisini çeken troyka yerine "kurumlar" ifadesi kullanıldı.

Euro Grubu Başkanı ve Hollanda Maliye Bakanı Jeroen Dijsselbloem, 4 aylık süreyi iyi değerlendireceklerini Atina'yla gelecekte ne tür bir angajmana girecekleri konusunda çalışmalara şimdiden başlayacaklarını belirtti.

Dijsselbloem Yunan hükümetinin mevcut mali hedefleri tutturmak şartıyla farklı politikalar uygulayabileceğini söyledi.

BU HABERE YORUM YAZ
 
21 Şubat 2015 Cumartesi, 07:26 Misafir avrupa iran gibi din ekseninde toplanmis hristiyan birligidir. demokrasiye ters, dini ideolojilerine teslim olmuş ve köhnemiş eski bir zihniyetin devamıdır. turkiye süratle bu birlikden uzaklaşmak zorundadır.
20 Şubat 2015 Cuma, 20:32 Misafir Euro durum ne