Advertisement

Yunanistan'ın Euro Bölgesi ile yaşadığı sıkıntılara rağmen ülkenin tahvillerinden vazgeçmeyen yatırımcılar, dünyanın en yüksek getiri oranı olan yüzde 11 ile ödüllendirildi.

Bir ay önceki seçimlerde kemer sıkma politikalarına muhalif Syriza'nın zaferi ve kurtarma programına ilişkin yaşanan tartışmalara rağmen Yunanistan tahvillerini elinde tutanlar, Danimarka tahvilinin iki katından fazla getiri elde etti. Bloomberg endekslerine göre Danimarka tahvilleri yüzde 4.2'lik getiri ile Yunanistan tahvillerinin ardından ikinci sırada yer alıyor. ABD Hazine tahvilleri ise aynı dönemde yüzde 1.2 getiri sağlayabildi.

Yunanistan tahvili traderları, artan volatilite ve stratejistlerden gelen eurodan çıkış ihtimalinin yüksek olduğuna ilişkin uyarılara rağmen morallerini bozmadılar. Bu dayanıklılık sayesinde 10 yıllık tahvil faizi tüm gelişmelere rağmen 5 yıllık ortalamasının aşağısındaydı.

Londra'daki Credit Agricole sabit getiri stratejisti Orlando Green "Bu tahvilleri Syriza'nın seçim zaferi ile siyasi riskin artacağını bilerek alabilirdiniz. Bu da ciddi tolerans gerektiriyor. Fazla işlem olmuyor o yüzden alım yapıp beklemeniz gerekiyor" diye konuştu.