Advertisement

Fed Başkanı Janet Yellen, merkez bankasının bağımsızlığının zedelenmesine izin vermeyeceklerini söyleyerek, yürütme organının para politikasını etkilemesine engel olacaklarını ifade etti.

ABD Temsilciler Meclisi Mali Hizmetler Komitesi'nde Hazine Bakanı Jacob Lew ile görüşmesine ilişkin bir soruyu yanıtlayan Yellen "Fed bağımsızdır. Bakan ile para politikasını veya atacağımız adımları tartışmıyoruz" dedi.

Meclis Üyesi William Huizenga ile ikili konuşması sırasında Yellen "Fed'in Kongre'ye hesap verebilir olması elbette hayati öneme sahip. Fed Kongre'ye hesap verebilir durumdadır" diye konuştu.

Dün Senato Bankacılık Komitesi'nde konuşan Yellen, son dönemde Cumhuriyetçiler'in çoğunlukta olduğu Kongre tarafından sıkça dile getirilen Fed'in denetlenmesi konusuna karşı olduğunu söylemişti.

"Fed'in, siyasetin içinde olduğu iddiası"

Konuşmasının ardından Senatörlerin sorularını yanıtlayan Yellen, Demokratlarla Cumhuriyetçilerden iki kat fazla bir araya geldiği iddialarına, "Bunun tamamıyla hatalı bir tanımlama olduğunu düşünüyorum. Benim toplantı takvimim kamuya açık" diyerek karşı çıktı.

Yellen, ayrıca ABD Hazine Bakanı Jacob Lew ile her hafta basına kapalı gerçekleştirilen buluşmaları nedeniyle yoğun eleştiriye maruz kalırken, bu toplantılarda Fed'in para politikasına değinilmediğini savundu.

Fed'in resmi sitesinde yer alan takvimine göre, Yellen geçen yılın Aralık ayından Şubat başına kadar, 16 Demokrat ve 7 Cumhuriyetçi Kongre üyesiyle görüşürken, Lew ile 25 ve ABD Başkanı Barack Obama'yla da 2 iki kez bir araya geldi.

Fed'in para politikasının da siyasete alet edildiğini ileri süren New Jersey Senatörü Scott Garrett, Yellen'ın gelir eşitsizliğine yönelik açıklamaları ve Cumhuriyetçilerce önerilen yasa tekliflerine karşı lobi çalışmalarına değinerek, "Fed, halihazırda tamamen partizan siyasetin içinde ve bununla yönlendiriliyor" iddiasında bulundu.

ABD Başkanı Barack Obama ve Fed Başkanı Janet Yellen, özellikle ara seçim döneminde artan gelir eşitsizliğinin büyüyen bir sorun olduğuna yönelik açıklamalar yapmıştı.

Ülkedeki gelir eşitsizliğinin son 100 yılın en yüksek seviyesine çıktığını ve bu soruna yönelik açıklamalarının siyasi görüş niteliği taşımadığını savunan Yellen, "Benden önceki Fed başkanları da ülkemizi etkileyen önemli ekonomik sorunlar hakkında konuştu. Benim de aynısını yapma hakkım var" dedi.

Yellen, en son dün Kongre'de yaptığı sunumda gelir eşitsizliğinin kendisini en çok endişelendiren ekonomik sorun olduğunu belirtmişti.

"Mekanik bir yaklaşım pratik olmaz"

Merkez bankalarının siyasi baskılardan uzak ve özgür olduğunda görevini daha iyi yaptığının verilerle kanıtlanmış bir gerçek olduğunu öne süren Yellen, bankanın Kongre tarafından denetlenmesinin para politikasını siyasallaştıracağını savundu.

Buna ilaveten Fed'in belirli bir formüle ya da mekanik bir kurala göre işleyemeyeceğini düşündüğünü söyleyen Yellen, "Fed, kendini mekanik bir kurala zincirleyemez. Para politikasının mekanik bir kurala göre uygulanması pratik olmaz" ifadesini kullandı. Yellen, "Kongre'nin Fed'in düzenleyeceği operasyonları gözetim altına almasının ise bankanın bağımsızlığına zarar vermeyeceği" değerlendirmesini yaptı.

Kongre üyelerinin finans sektöründeki kırılganlıklar ve batmasına izin verilemeyecek kadar büyük bankalar, Dodd-Frank ve FOMC'nin işleyişi ile düşük faiz oranının getirdiği riskler konusundaki sorularını da yanıtlayan Fed Başkanı Yellen'ın, bu sunumda geçen yıla oranla daha çok zorlandığı yorumları yapıldı.